16 lutego 2023 r. poznaliśmy opinię Rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie ewentualnych roszczeń powstałych po uznaniu umowy kredytu frankowego za nieważną. Opinia nie jest wiążąca dla TSUE, ale najczęściej wyroki Trybunału pokrywają się z opiniami Rzecznika.
Chodzi adekwatnie o odpowiedź na pytanie, czy jest sens wytaczania pozwów frankowych (o unieważnienie umowy kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich).
Sprawę podjął TSUE, na wniosek polskiego sądu. Za ok. 4 miesiące powinien zapaść wyrok.
Do sprawy przyłączyli się m. in. Rzecznik Finansowy, Rzecznik Praw Obywatelskich, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Jednak już teraz Rzecznik generalny TSUE stwierdził, iż banki nie mogą domagać się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Mówiąc krótko – kredyt może być darmowy.
Przewidywany wyrok TSUE będzie najprawdopodobniej ostateczną klęską sektora bankowego w Polsce. W grę wchodzą miliardy złotych ewentualnych strat.
Po wydaniu opinii Rzecznika generalnego kurs indeksu WIG-Banki na warszawskiej giełdzie spadł o ponad 3 proc.
Jeżeli wyrok będzie zbieżny z opinią Rzecznika generalnego, nie będzie już wątpliwości co do tego, czy wytaczać bankowi proces o unieważnienie kredytu frankowego.
Autor:
adw. Marcin Bandurski