Ministerstwo Finansów opublikowało dokumentację API KSeF 2.0 oraz udostępniło narzędzia integracyjne, które umożliwiają integratorom i firmom rozpoczęcie prac przygotowawczych do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Co dokładnie zawiera API i kiedy założenia dokumentacji wejdą w życie?
Co to jest API KSeF 2.0?
API (Application Programming Interface) to zbiór szczegółowych zasad oraz specyfikacji technicznych, które definiują sposób wymiany danych i współdziałania KSeF z zewnętrznymi systemami finansowo-księgowymi.
Co zawiera dokumentacja API?
- API zawiera dokumentację techniczną w standardzie Open API, która jest udostępniona w formie interaktywnego portalu technicznego. Zawiera on:opis metod,
- struktury danych,
- parametry i przykłady,
- specyfikację w formacie JSON (OpenAPI), przeznaczoną do wykorzystania w narzędziach wspierających automatyzację integracji.
Struktura logiczna FA(3) – co się zmieniło?
MF udostępniło również nową wersję struktury logicznej e-faktury FA(3). W porównaniu do dotychczasowej struktury – FA(2) – nowy wzór zakłada m.in. następujące zmiany:
- możliwość dołączenia załączników do faktury,
- doprecyzowanie słownika stawek VAT i ich zastosowania,
- wprowadzenie identyfikacji wydatków pracowniczych.
Nowością ma być także dodanie pól do:
- prezentacji formy płatności osobno dla każdej częściowej płatności,
- zamieszczania linku do płatności generowanego przez operatora płatniczego,
- podania identyfikatora płatności KSeF generowanego przez operatora płatniczego.
Harmonogram wdrożenia KSeF
MF poinformowało, iż 30 września 2025 r. zostanie udostępnione środowisko testowe API KSeF 2.0, które umożliwi przeprowadzanie testów integracyjnych.
W listopadzie 2025 r. planowane jest uruchomienie testowej wersji przeglądarkowej Aplikacji Podatnika KSeF.
Od 1 lutego 2026 r. KSeF 2.0 stanie się obowiązkowy dla wszystkich użytkowników, a struktura logiczna FA(3) zastąpi dotychczasową wersję FA(2).
Czy firmy już teraz powinny rozpocząć dostosowywanie systemów do KSeF 2.0?
Zgodnie z apelem MF, dostawcy systemu powinni już w lipcu 2025 r. zapoznać się z dokumentacją KSeF 2.0 i nie odkładać integracji na ostatnią chwilę.
Oznacza to, iż firmy już teraz powinny rozpocząć prace nad wdrożeniem nowej struktury FA(3). Umożliwi to przeprowadzenie stosownych testów przed terminem wejścia w życie obligatoryjnego KSeF.
Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w zakresie wdrożenia KSeF, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.