Jeśli nie znasz numeru księgi wieczystej interesującej Cię nieruchomości, możesz go ustalić przy pomocy tak podstawowych danych, jak numer działki czy – dowiedz się, jak to zrobić.
Księgi wieczyste po numerze działki lub adresie nieruchomości – gdzie szukać?
Idealnie jest wtedy, gdy numer księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości poda nam jej właściciel. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Gdzie zatem szukać tej informacji?
1. Internet
Znając adres nieruchomości lub w przypadku działek – jej numer (np. 157/2) lub pełny adres administracyjny (tzw. identyfikator zbudowany według schematu WWPPGG_R.XXXX.NDZ – składający się z kodu województwa, powiatu i gminy, numeru obrębu ewidencyjnego w gminie oraz numeru działki w obrębie ewidencyjnym), warto skorzystać z internetowej wyszukiwarki numerów ksiąg wieczystych: https://ksiegiwieczyste.pl. Nie wychodząc z domu, za niewielki koszt, w ciągu kilku minut uzyskamy interesujące nas informacje.
2. Urzędy
Znając podstawowe dane identyfikujące nieruchomość – np. adres administracyjny, obręb ewidencyjny, numer ewidencyjny działki, możemy spróbować pozyskać numer księgi wieczystej poprzez złożenie stosownego wniosku w jednej z niżej wymienionych instytucji, adekwatnej dla miejsca położenia nieruchomości:
- Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta, Wydział Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej – składamy wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów i budynków,
- Sąd Rejonowy, Wydział Ksiąg Wieczystych – składamy wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej.
Po uiszczeniu opłaty w kasie instytucji lub przelewem na odpowiednie konto, wniosek zostanie rozpatrzony.
Warunkiem uzyskania dokumentu, w którym podany będzie numer księgi wieczystej, jest podanie interesu prawnego. Chęć zakupu nieruchomości dla większości urzędników nie jest wystarczającym argumentem.
Jak widać, ustalenie numeru księgi wieczystej drogą urzędową jest zadaniem czasochłonnym i nie zawsze może się zakończyć sukcesem.
Jak sprawdzić treść księgi wieczystej, której numer jest nam znany?
Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości przed jej zakupem jest jedną z podstawowych czynności, które należy wykonać przed ewentualną transakcją. W tym celu konieczna jest analiza księgi wieczystej danej nieruchomości, z której dowiemy się m.in. czy osoba podająca się za właściciela faktycznie nim jest oraz czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką lub prawami osób trzecich (np. służebnością lub prawem pierwokupu).
Możliwość przeglądania ksiąg wieczystych, których numer jest nam znany, jest dostępna dla wszystkich – nie trzeba być właścicielem nieruchomości. Znając numer księgi wieczystej działki czy mieszkania, możemy skorzystać z serwisu Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ekw.ms.gov.pl/) i tam bezpłatnie pobrać księgę do wglądu.
Zdjęcie: Fotolia