Kto dziedziczy po śmierci spadkobiercy? Przepisy jasno wskazują

16 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Śmierć spadkobiercy nie kończy sprawy dziedziczenia – przepisy Kodeksu cywilnego regulują, kto przejmuje jego prawa do spadku. W przypadku gdy spadkobierca umrze przed przyjęciem lub odrzuceniem spadku, udział w nim przechodzi na jego własnych spadkobierców w ramach tzw. transmisji. Artykuł wyjaśnia, kto dziedziczy w takiej sytuacji, jaka jest kolejność dziedziczenia ustawowego oraz co się dzieje, gdy zmarły nie ma krewnych.


Zasady dziedziczenia ustawowego


Dziedziczenie ustawowe to tryb dziedziczenia majątku osoby zmarłej, który ma zastosowanie w momencie, gdy spadkodawca nie pozostawił ważnego testamentu lub gdy nie obejmuje on całości spadku. Dziedziczenie ustawowe ma zastosowanie także, gdy osoby wskazane w testamencie nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami. W takim przypadku o tym, kto dziedziczy i w jakiej kolejności, decydują przepisy Kodeksu cywilnego.
W dziedziczeniu ustawowym pierwszeństwo mają najbliżsi zmarłego: w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci i małżonek spadkodawcy, w równych częściach, przy czym udział małżonka nie może być mniejszy niż 1/4 całości spadku. o ile spadkodawca nie miał żadnej rodziny, czyli nie pozostawił po sobie małżonka, dzieci, rodziców, rodzeństwa, ich zstępnych (np. siostrzeńców, bratanic), ani dziadków i ich dzieci, to zgodnie z art. 935 § 3 Kodeksu cywilnego spadek nie przechodzi na dalszych, bardzo odległych krewnych.Reklama


Kto dziedziczy, gdy spadkobierca umiera?


Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego, o ile spadkobierca zmarł po otwarciu spadku (czyli po śmierci pierwotnego spadkodawcy), ale przed przyjęciem lub odrzuceniem spadku, jego prawa i obowiązki dotyczące spadku przechodzą na jego spadkobierców (tzw. transmisja praw do spadku). Oznacza to, iż udział w spadku staje się częścią masy spadkowej zmarłego spadkobiercy i podlega dalszemu dziedziczeniu na zasadach ogólnych.
W sytuacji gdy nie ma już żadnych osób uprawnionych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Natomiast o ile nie da się tego ustalić lub spadkodawca mieszkał za granicą, spadek przechodzi na Skarb Państwa.


Jaka jest kolejność dziedziczenia ustawowego?


Kolejność dziedziczenia ustawowego w Polsce regulują art. 931-940 Kodeksu cywilnego. Według obowiązujących przepisów dziedziczenie wygląda następująco:
Dzieci i małżonek spadkodawcy - dziedziczą w częściach równych. o ile któreś z dzieci nie żyje, jego udział przypada jego dzieciom (wnukom spadkodawcy).Małżonek i rodzice spadkodawcy - o ile zmarły nie miał dzieci, spadek dziedziczą małżonek i rodzice. Udział małżonka wynosi połowę spadku. o ile nie ma małżonka, cały spadek przypada rodzicom.Małżonek i rodzeństwo spadkodawcy oraz ich zstępni - jeżeli nie żyją rodzice, ich udziały przypadają rodzeństwu spadkodawcy, a jeżeli rodzeństwo nie żyje - ich dzieciom (siostrzeńcom, bratanicom).Dziadkowie spadkodawcy - w przypadku braku małżonka, zstępnych, rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, spadek przypada dziadkom spadkodawcy w częściach równych. o ile dziadek lub babcia nie żyje, ich udział przypada ich dzieciom (wujom, ciotkom spadkodawcy) i ich dzieciom (rodzeństwu ciotecznemu lub stryjecznemu spadkodawcy).Pasierbowie - o ile nie ma już dziadków ani ich zstępnych, spadek dziedziczą pasierbowie spadkodawcy (dzieci małżonka, których rodzice nie żyją).Gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarb Państwa - o ile brak jest wszystkich powyższych spadkobierców, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli nie można jej ustalić lub zmarły mieszkał za granicą - Skarbowi Państwa.
Należy podkreślić, iż udział spadkowy małżonka wynosi połowę spadku, gdy dziedziczy on w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy. Natomiast cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy w sytuacji braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych.
Przeczytaj także:
Mąż miał wypadek, żonie należy się odszkodowanie. Powód może zaskoczyć
Dziedziczona nieruchomość bez tego nie może być sprzedana. Potrzebny sąd
Paszport potrzebny choćby w Europie. Niektórzy zapłacą kilkaset złotych. Różnice są ogromne
Idź do oryginalnego materiału