Kto rządzi gdańskimi spółkami? Wątpliwości co do wykształcenia urzędników

wbijamszpile.pl 1 miesiąc temu

Z portalem wbijamszpile.pl skontaktował się anonimowy czytelnik z pytaniami dotyczącymi wykształcenia niektórych wysoko postawionych urzędników, którzy dodatkowo pełnią funkcje w radach nadzorczych miejskich spółek. Na podstawie tych wątpliwości złożyliśmy wniosek o udostępnienie informacji publicznej, mający na celu wyjaśnienie, jakie uczelnie ukończyli przedstawiciele gdańskiego magistratu uzyskując tytuł Master of Business Administration (MBA).

Złożenie tego wniosku nastąpiło w związku z brakiem jasności co do kwalifikacji osób zajmujących najważniejsze stanowiska w miejskich spółkach i instytucjach, co wzbudziło zainteresowanie opinii publicznej oraz pytania o przejrzystość i wiarygodność ich kompetencji.

Pytania o tytuły MBA. Kogo dotyczył nasz wniosek o jakość wykształcenia?

Wniosek złożony na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej obejmował zapytania dotyczące czterech wysoko postawionych urzędników:

  1. Piotr Grzelak – członek Rady Nadzorczej spółki Arena Gdańsk. Wniosek dotyczył wskazania, jaką uczelnię ukończył w ramach studiów MBA.
  2. Marek Bonislawski – Dyrektor Biura Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i członek Rady Nadzorczej Międzynarodowych Targów Gdańskich. Zapytano o uczelnię, na której uzyskał tytuł MBA.
  3. Marcin Bonisławski – członek Rady Nadzorczej Gdańskich Usług Komunalnych. Wniosek dotyczył jego kwalifikacji MBA.
  4. Magdalena Mistat – Wicedyrektor Europejskiego Centrum Solidarności i członkini Rady Nadzorczej Gdańskich Wodociągów. Pytano o uczelnię, która nadała jej tytuł MBA.

Te zapytania miały na celu ustalenie, czy wykształcenie wspomnianych osób jest zgodne z wymaganiami i oczekiwaniami dotyczącymi zarządzania ważnymi miejskimi spółkami oraz instytucjami.

Opóźnienie w odpowiedzi. Nowy termin wyznaczony

Odpowiedź na złożony wniosek, oznaczony numerem 870/2024, niestety nie została jeszcze udzielona. Wydział Kadr i Organizacji poinformował nas, iż nowy termin na załatwienie wniosku to 6 grudnia 2024 r.. Powodem opóźnienia jest złożoność wniosku, który według urzędników nie stanowi tylko „technicznego przeniesienia danych”, ale wymaga przetworzenia informacji.

Dyrektor Wydziału Kadr i Organizacji, Karolina Kucharska, w wyjaśnieniu przekazanym wnioskodawcy, podkreśliła, iż przygotowanie odpowiedzi wymaga „szeregu działań tworząc informację przetworzoną”. Tego rodzaju sformułowanie może sugerować, iż przetworzenie danych związanych z wykształceniem poszczególnych urzędników jest bardziej skomplikowane.

Czytaj więcej: Magdalena Czarzyńska-Jachim i powiązania z Collegium Humanum

Wątpliwości, które należy wyjaśnić

Opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi na wniosek może rodzić kolejne pytania. Czy sprawa dotyczy trudności w dostępie do informacji, czy też może brak transparentności w zakresie kwalifikacji kluczowych osób pełniących funkcje w miejskich spółkach?

Maciej Naskręt

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału