L4 online – czym jest e zwolnienie i jak je uzyskać?

5 miesięcy temu

Od 1 grudnia 2018 roku polscy lekarze zobowiązani są do wystawiania zwolnień online. Choć na początku decyzja ta budziła pewne kontrowersje, ostatecznie okazało się, iż niesie ona za sobą szereg korzyści zarówno dla pracodawców, jak i samych pracowników. Dobra wiadomość jest taka, iż e zwolnienie można uzyskać nie tylko stacjonarnie, ale również podczas teleporady, co cieszy się dużym entuzjazmem wśród wielu pacjentów. Jakie zalety posiada takie rozwiązanie? Czym dokładnie jest L4 online i jak otrzymać je bez wychodzenia z domu?

Czym jest L4 online i jakie korzyści za sobą niesie?

L4 online to nic innego jak elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA) będące odpowiednikiem tego papierowego. To oznacza, iż jest ono tak samo honorowane jak druk tradycyjny i daje nam te same uprawnienia – nie tylko usprawiedliwia naszą nieobecność w pracy, ale również upoważnia nas do pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego. Tym, co wyróżnia go od poprzednika, jest brak obowiązku osobistego dostarczania go do zakładu pracy i trzymania się sztywnych terminów – po wystawieniu taki dokument jest wysyłany do ZUS-u oraz na Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), dzięki czemu pracodawca ma do niego niemal natychmiastowy wgląd.

Co bardzo ważne, zwolnienie online można uzyskać nie tylko podczas wizyty stacjonarnej, ale również w trakcie konsultacji telemedycznej. Jest to ogromne ułatwienie dla osób, które nie czują się na siłach, aby udać się do placówki stacjonarnej, lub po prostu nie mają na to czasu. E zwolnienie można otrzymać bez wychodzenia z domu i to w zaledwie kilkanaście minut, dlatego stanowi ono idealną opcję dla rodziców małych dzieci, seniorów oraz pacjentów o ograniczonej sprawności ruchowej. Kolejną zaletą jest fakt, iż korzystając ze zdalnej konsultacji, nie musimy stać w kolejkach pod gabinetem, narażając się tym samym na zakażenia od innych chorych pacjentów.

Jak uzyskać e zwolnienie bez wychodzenia z domu?

Jak uzyskać L4 online bez konieczności stawiania się w przychodni? Jest to bardzo prosty i szybki proces – jedyne, co należy zrobić, to umówić się na konsultację lekarską przez internet lub telefon za pośrednictwem platformy, która oferuje takie usługi. Należy przy tym zaznaczyć, iż nie obowiązuje tutaj zasada „płacę, więc wymagam”. Każdy pacjent ubiegający się o e zwolnienie musi odbyć e-wizytę, podczas której zostanie zapytany o towarzyszące mu objawy czy przyjmowane leki. Niezbędne może okazać się również przedstawienie dokumentacji medycznej, w tym aktualnych wyników badań, oraz zdjęć ułatwiających ocenę stanu zdrowia.

Jedynie na podstawie wyżej wymienionych elementów specjalista może zdecydować o wypisaniu zwolnienia online. Można spotkać się również z jego odmową, np. w przypadku wątpliwości natury medycznej. W takiej sytuacji przed podjęciem ostatecznej decyzji może on zlecić pacjentowi wykonanie dodatkowych badań. Komu przysługuje elektroniczne zwolnienie lekarskie? Niezależnie od tego, czy jest to wizyta zdalna czy stacjonarna, wskazaniem do jego wystawienia są problemy zdrowotne uniemożliwiające wykonywanie obowiązków zawodowych. Ponadto mogą ubiegać się o nie osoby sprawujące opiekę nad osobą chorą, np. dzieckiem lub rodzicem.

Zwolnienie online – jak zapisać się na wizytę, aby je otrzymać?

Gdzie i w jaki sposób zapisać się na wizytę, aby otrzymać L4 online? Jak już zostało podkreślone, o e zwolnienie można ubiegać się nie tylko w placówce stacjonarnej, ale również podczas konsultacji zdalnej. Jest to opcja szczególnie ceniona przez osoby stawiające na wygodę, bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Ty również do nich należysz? Zatem znajdź zaufaną platformę telemedyczną, w której otrzymasz fachową pomoc zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz. Przykładem takiej platformy jest Med24, w której uzyskasz poradę medyczną i zwolnienie online w zaledwie 15 minut i to 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wystarczy tylko kilka kliknięć, aby założyć konto i zarejestrować się na wizytę w dogodnej dla siebie formie i terminie.

Idź do oryginalnego materiału