Lewiatan na dorocznych konsultacjach z OECD

lewiatan.org 21 godzin temu

Podczas dedykowanych sesji dyskutowano nad kluczowymi rekomendacjami biznesu, które powinny znaleźć się w centrum prac OECD w kolejnych miesiącach. Obecni przedstawiciele organizacji biznesu podkreślili konieczność wzmocnienia konkurencyjności gospodarczej, zwłaszcza w kontekście niepewności i wyzwań geopolitycznych, które mogą osłabić globalne ożywienie gospodarcze.

W obszarze podnoszenia konkurencyjności OECD powinno skupić się na ograniczeniu biurokracji i poprawie warunków prowadzenia biznesu. Jak wielokrotnie zostało podkreślone, biznes potrzebuje większej przewidywalności regulacyjnej i środowiska sprzyjającego inwestycjom. Jednym z kluczowych w tej chwili wyzwań jest również niedobór wykwalifikowanej siły roboczej – wśród postulatów pojawiały się propozycje lepszego dopasowania systemów edukacji do rynku pracy oraz promowania kształcenia zawodowego. Jak podkreślano, wysokie koszty energii stanowią dodatkowe wyzwanie dla biznesu, zwłaszcza w kontekście transformacji klimatycznej. Istotnym problemem wymagającym rozwiązań są też obciążenia podatkowe i regulacyjne – przedsiębiorcy wskazują na potrzebę uproszczenia systemów podatkowych oraz ograniczenia nadmiernej sprawozdawczości.

OECD powinna promować także politykę wspierającą innowacje. najważniejsze znaczenie mają rozwój sztucznej inteligencji i cyfryzacja, które wymagają spójnych regulacji, ale także zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego, dla którego konieczna jest większa kooperacja międzynarodowa. W dyskusjach pojawiał się również postulat unikania rozdrobnienia regulacji, a także zwiększenia inwestycji w badania i rozwój, które powinny być wspierane poprzez mechanizmy ułatwiające dostęp do finansowania.

Trzecim istotnym zagadnieniem dyskusji była konieczność wspierania otwartych, sprawiedliwych i konkurencyjnych rynków, zwłaszcza w kontekście rosnącego protekcjonizmu. OECD powinna bronić zasad wolnego handlu i globalnych łańcuchów dostaw, wspierając reformę WTO i eliminację nieuczciwych praktyk. Niezbędne jest również przeciwdziałanie niepewności regulacyjnej i dyskryminacyjnym działaniom wobec inwestorów oraz zachowanie zasad konkurencyjności, szczególnie wobec rosnącej roli interwencjonizmu państwowego w niektórych krajach.

Lewiatan, jako jedyny polski przedstawiciel w BIAC, uczestniczył w spotkaniu, wnosząc perspektywę polskiego biznesu do dyskusji na temat konkurencyjności i wyzwań sektora prywatnego na arenie międzynarodowej.

Z ramienia Lewiatana w spotkaniu wzięła udział Kinga Grafa, zastępczyni dyrektor generalnej ds. europejskich oraz Luana Żak, zastępczyni dyrektorki Przedstawicielstwa Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

Czym jest BIAC?

Business at OECD (BIAC) to międzynarodowa organizacja zrzeszająca pracodawców z ponad 50 państw i stanowiąca platformę współpracy oraz wymiany poglądów między biznesem a OECD. Z siedzibą w Paryżu, BIAC reprezentuje ponad 7 milionów firm różnej wielkości, w tym MŚP, oraz ponad 2800 przedstawicieli biznesowych ze wszystkich sektorów gospodarki. Organizacja działa na rzecz wspierania otwartego handlu, konkurencyjnych rynków i tworzenia warunków sprzyjających wzrostowi gospodarczemu.

Priorytety BIAC dla OECD na rok 2025 (PDF)

Idź do oryginalnego materiału