6 listopada 2024 r. Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Organizacji Policji Interpol podjęło uchwałę o przedłużeniu kontraktu z Najwyższą Izbą Kontroli na kolejne 3 lata. Za pozostawieniem mandatu audytora zewnętrznego w rękach NIK oddano 94,5% głosów.
Przypomnijmy, iż w 2021 r. NIK wygrała ogólnoświatowe postępowanie konkursowe i zastąpiła w pełnieniu tej funkcji kanadyjski organ kontroli państwowej. W ostatnich trzech latach audyt zewnętrzny organizacji realizował zespół profesjonalistów NIK, wyłoniony z grona ponad tysiąca kontrolerów państwowych.
W trakcie 92. Posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Interpolu, odbywającego się w Glasgow w dniach 4-8 listopada 2024 r., zdecydowano o odstąpieniu od organizacji kolejnego konkursu i przedłużeniu współpracy z NIK do 2027 roku.
O ponownym wyborze NIK zdecydowały – poza umocowaniem gwarancji niezależności i obiektywizmu kontroli w Konstytucji RP i przestrzeganiem przez NIK międzynarodowych standardów najwyższych organów kontroli – także profesjonalizm zespołu, poziom bezpieczeństwa dokumentacji oraz ponad stuletnie doświadczenie w prowadzeniu kontroli i doświadczenie wynikające z kontroli organizacji międzynarodowych.
Kontynuacja współpracy z tak istotną organizacją o światowym zasięgu jest potwierdzeniem wiarygodności, profesjonalizmu i rzetelności Najwyższej Izby Kontroli.
Międzynarodowa Organizacja Policji Interpol zajmuje się m.in. zwalczaniem terroryzmu, przestępczości zorganizowanej i narkotykowej. Zgromadzenie Ogólne Interpolu jest najwyższym organem zarządzającym Interpolu i składa się z delegatów mianowanych przez rządy 187 państw członkowskich. Podejmuje ono wszelkie decyzje dotyczące polityki organizacji, finansów, metod działania oraz podejmowanej aktywności.
NIK prowadziła dotychczas m.in. zewnętrzny audyt Rady Europy i Europejskiej Agencji Badań Jądrowych (CERN) i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
-->