Mapa Klauzul Niedozwolonych – co to takiego?

5 dni temu

W sprawach kredytów frankowych jak mantrę powtarza się, iż podstawą do zgłoszenia roszczeń wobec banku jest występowanie w umowie kredytowej tzw. klauzul abuzywnych. Dla wielu kredytobiorców jednak rozpoznanie niedozwolonych przez prawo zapisów bywa bardzo trudne. Skąd bowiem wiedzieć, bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia na tym gruncie, jakie elementy umowy kredytowej powinny budzić co najmniej naszą wątpliwość? Z pomocą przychodzi Rzecznik Finansowy, który opracował specjalną Mapę Klauzul Niedozwolonych. Co to takiego? W jaki sposób może ona ułatwić Frankowiczom walkę o należne im pieniądze?

Dla porządku należy na wstępie wyjaśnić, czym są dokładnie klauzule abuzywne. W telegraficznym skrócie termin ten dotyczy regulacji w polskim prawie cywilnym odnoszącym się do treści umów zawieranych z konsumentami. Zgodnie z art. 3851 Kodeksu cywilnego, klauzule te obejmują postanowienia, które nie zostały indywidualnie uzgodnione i kształtują prawa oraz obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Klauzule abuzywne nie wiążą konsumenta z mocy prawa, przy czym umowa pozostaje wiążąca w pozostałej części, o ile możliwe jest jej dalsze wykonywanie bez tych postanowień.

Klauzule abuzywne były częstym problemem w umowach kredytów opartych na frankach szwajcarskich (CHF), co stało się przedmiotem licznych sporów sądowych w Polsce. W umowach tych często znajdowały się postanowienia, które dawały bankom jednostronną możliwość kształtowania wysokości zobowiązań kredytobiorców, na przykład poprzez nieprecyzyjne określenie zasad przeliczania waluty kredytu na złote polskie lub odwrotnie. W szczególności dotyczyło to mechanizmów stosowanych w tabelach kursowych banków, które pozwalały bankom arbitralnie ustalać kurs wymiany walut, bez uwzględnienia obiektywnych kryteriów i bez możliwości weryfikacji przez kredytobiorców.

Dowiedz się więcej o tym, czym są klauzule abuzywne

Mapa Klauzul Niedozwolonych – o co chodzi?

Pod koniec 2020 roku Rzecznik Finansowy opublikował specjalny spis klauzul niedozwolonych, które pochodziły z przeanalizowanych umów oraz regulaminów kredytów hipotecznych zawieranych przez banki z klientami w latach 2002-2009. Zestawienie tych zapisów zostało nazwane właśnie Mapą Klauzul Niedozwolonych. To swojego rodzaju kompendium tych elementów kontraktów, jakie podpisywali kredytobiorcy w okresie największej popularności kredytów opartych o CHF, które dziś budzą najwięcej wątpliwości i stanowią główną kość niezgody między Frankowiczami a kredytodawcami.

Adresatem Mapy Klauzul Niedozwolonych, jak można przeczytać na stronie Rzecznika Finansowego, mają być przede wszystkim osoby, które do tej pory nie podejmowały żadnych działań związanych ze swoją umową. Zawiera ona jasną wskazówkę co do możliwych roszczeń klientów wynikających ze stosowania nieuczciwych postanowień przez banki.

W czym może pomóc Mapa Klauzul Niedozwolonych?

Mapa Klauzul Niedozwolonych może pomóc każdemu Frankowiczowi we wstępnym rozpoznaniu, czy posiadana umowa kredytowa zawiera zapisy, których wedle obowiązującego prawa, nie powinny w tym dokumencie być, a tym samym podjąć wstępną decyzję o wszczęciu odpowiedniej procedury mającej na celu odzyskanie należnych z tego tytułu pieniędzy.

Dużą zaletą Mapy jest fakt, iż zawiera ona faktyczne wycinki zapisów z prawdziwych, obowiązujących umów kredytowych, które dodatkowo zostało posegregowane ze względu na banki, w jakim kredyt został udzielony, a także na lata, w jakich dokument tego rodzaju obowiązywał.

Jak podkreśla sam Rzecznik Finansowy – Mapa może pomóc konsumentom choćby na samodzielne przeanalizowanie umowy i skonstruowanie reklamacji. Z doświadczenia jednak wiemy, iż dla całkowitej pewności co do zasadności zgłoszenia roszczeń, sprawdzenie umowy kredytowej najlepiej zlecić doświadczonej kancelarii prawniczej.

Co ważne – Mapa Klauzul Abuzywnych nie jest spisem zamkniętym. Skonstruowano ją bowiem jedynie o te wzory umów, do jakie zostały dostarczone Rzecznikowi Finansowemu w ramach postępowań interwencyjnych.

Gdzie znajdę Mapę Klauzul Niedozwolonych?

Mapa Klauzul Niedozwolonych jest dostępna za darmo w sieci pod adresem https://rf.gov.pl/wp-content/uploads/2021/06/Mapa-Klauzul-aktualizacja-na-07.06.2021.pdf.

Podkreślić należy, iż spis niedozwolonych zapisów w umowach kredytów hipotecznych nie powinien być jedynym wyznacznikiem do zgłaszania roszczeń wobec banków. Istnieje ryzyko, iż w dokumencie nie znalazły się te klauzule, które były stosowane w dokumentach po roku 2009. Do tego, bez wiedzy prawniczej i doświadczenia z obcowaniem z umowami kredytowymi, łatwo dokonać błędnej interpretacji niektórych treści.

Dlatego Mapę Klauzul Abuzywnych warto traktować jako podpowiedź do tego, by samodzielnie sprawdzić, czy posiadana umowa kredytu we Frankach powinna być przedmiotem sporu z bankiem. Dla całkowitej pewności natomiast zaleca się skierować dokument do kompleksowej analizy prawniczej.

Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszej Kancelarii. Za darmo sprawdzimy Państwa umowę kredytową i określimy, na jakie ewentualne korzyści mogą Państwo liczyć po odfrankowieniu zobowiązania lub po unieważnieniu wadliwego kontraktu. Oferujemy pełne wsparcie prawne na każdym etapie postępowania frankowego. Pomagamy złożyć pozew przeciw bankowi, bierzemy udział w ewentualnych mediacjach, podpowiadamy, jakie dokumenty należy zgromadzić i przedłożyć, reprezentujemy również swoich klientów.

Na naszym koncie jest już ponad 2500 wygranych spraw i liczba ta ciągle rośnie.

Potrzebujesz pomocy przy sprawie frankowej? Zgłoś się do nas!

Zapraszamy do kontaktu.

[email protected]

71 737 37 22

Kancelaria frankowa Sobota Jachira

Idź do oryginalnego materiału