Masz to w domu? Tylko do 30 kwietnia złożysz wniosek o ulgę. Potem będzie po ptakach

1 dzień temu
Do kiedy należy złożyć rozliczenie PIT za 2024 rok? Termin mija wraz z końcem miesiąca, dlatego lepiej się pospieszyć. Tym bardziej jeżeli planujesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Wszystko dlatego, iż od kolejnego okresu wchodzą istotne zmiany. Nie każdy się załapie.
Z pomocą ulgi termomodernizacyjnej możesz skorzystać z odliczenia kosztów dotyczących remontu domu, podczas którego udało ci się wprowadzić zmiany w zakresie zmniejszenia zużycia energii. W tym wypadku, poza tradycyjnym formularzem PIT, konieczne będzie dołączenie do niego załącznika PIT/O. jeżeli masz to w planach, lepiej się pospiesz, bo masz czas jedynie do 30 kwietnia 2025 roku. W przypadku kotłów gazowych i olejowych więcej taka okazja się nie nadarzy.


REKLAMA


Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?


Zmiany w uldze termomodernizacyjnej. W przyszłym roku tym osobom przejdzie koło nosa
29 stycznia 2025 roku weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, wedle którego z listy ulgi termomodernizacyjnej wykreślono kotły gazowe i olejowe. Oznacza to, iż w kolejnym roku niemożliwe będzie skorzystania ze wsparcia związanego z ich wymianą. Dlatego jeżeli chcesz to zrobić, musisz złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 roku, gdyż w późniejszym terminie nie będzie to możliwe. Przy okazji warto wspomnieć, iż równocześnie w kolejnym okresie możliwe będzie odliczenie kosztów zakupu i montażu magazynów energii lub ciepła.


Co można zaliczyć do termomodernizacji? Od tego odliczysz ulgę
Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych, w tym również tych w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, którzy ponieśli koszty z nią związane. Jak możemy przeczytać na stronie podatki.gov.pl, dotyczy to między innymi:


ulepszenia, za pomocą którego zmniejszyło się zapotrzebowanie na energię związaną z ogrzewaniem i podgrzewaniem wody użytkowej lub ogrzewaniem budynków mieszkalnych,
ulepszenia, które spowodowało, iż straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je źródłach ciepła uległy pomniejszeniu (budynki muszą speniać wymagania dotyczące oszczędności energii lub podjęłaś zadania, by do takiego zmniejszenia doszło),
wykonania przyłącza do scentralizowanego źródła ciepła związanego z likwidacją dotychczasowego, lokalnego źródła, dzięki czemu doszło do zmniejszenia kosztów pozyskania ciepła,
częściowej lub całkowitej zamiany źródeł energii na odnawialne.


W skrócie, jak informuje portalsamorzadowy.pl, mogą to być m.in. wydatki na węzeł cieplny, kocioł: gazowy kondensacyjny, olejowy kondensacyjny, na paliwo stałe, zbiornik na gaz lub olej, przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej, pompę ciepła, fotowoltaikę, stolarkę okienną i drzwiową (w tym okna), materiały budowlane niezbędne do docieplenia przegród budowlanych czy fundamentów i wiele innych.


Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? O tym pamiętaj
Wśród warunków, które pozwolą ci odliczyć wydatki, znajduje się m.in. konieczność zakończenia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w okresie 3 kolejnych lat, zaczynając od roku, w którym poniosłaś pierwszy wydatek. jeżeli nie spełnisz tego warunku, konieczny będzie zwrot ulgi. Oprócz tego musisz posiadać fakturę z nimi związaną, a sama wymiana czy ulepszenia nie mogą być dofinansowane np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo nie możesz zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodów, odliczyć od przychodu (ustawa o zryczałtowanych podatku dochodowym), i uwzględnić w korzystaniu zgodnie z Ordynacją podatkową.


pieniądze photo_Pawel/istock.com


Należy pamiętać, iż zgodnie z przepisami kwota ulgi nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach. Natomiast jeżeli jakieś wydatki nie znalazły pokrycia w dochodzie za rok podatkowy, w którym zostały poniesione, możesz odliczyć je w później, ale nie dłużej, niż przez kolejne sześć lat (od końca roku podatkowego, w którym poniosłaś pierwszy z nich). Korzystasz z ulg przy składaniu zeznania podatkowego? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału