Minimalne wynagrodzenie – jakie zmiany czekają pracodawców?

2 miesięcy temu

W ubiegłym tygodniu pojawił się długo wyczekiwany projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Mowa w nim o wielu ważnych kwestiach – dotyczących nie tylko wysokości tego wynagrodzenia. 5 najważniejszych opisaliśmy poniżej. Warto się z nimi zapoznać, bo według aktualnego planu ustawa, poza kilkoma wyjątkami, miałaby wejść w życie już 15 listopada 2024.

Wśród planowanych zmian znalazły się:

1. Minimalne wynagrodzenie

Ustawa określa zasady i tryb ustalania oraz aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę. Projekt przewiduje w znacznym zakresie utrzymanie dotychczasowego mechanizmu. Jednocześnie jednak wprowadza tzw. orientacyjną wartość referencyjną na poziomie 55% prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, przyjętej do opracowania projektu ustawy budżetowej.

Nie oznacza to wprawdzie, iż w najbliższych latach minimalne wynagrodzenie automatycznie będzie wynosiło 55% wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Jest to jednak pewien cel, do którego należy dążyć przy ustalaniu płacy minimalnej. Pracodawcy mogą więc liczyć się z dalszym jej wzrostem w najbliższych latach.

2. Wynagrodzenie zasadnicze po nowemu
Istotną dla wielu pracodawców zmianą jest ustalenie, iż wynagrodzenie zasadnicze pracownika zatrudnionego w pełnym etacie nie może być niższe niż wynagrodzenie minimalne. W praktyce oznacza to, iż pracodawcy do pensji minimalnej nie będą mogli wliczać już premii czy innych dodatków, co niejednokrotnie było wykorzystywane przy częstych podwyżkach wynagrodzenia minimalnego (obecne przepisy na to pozwalały).

Od 1 stycznia 2026 r. będzie to jednak niedozwolone. Dla wielu może to być zmiana wymagająca przemodelowania aktualnego systemu wynagradzania i premiowania.

3. Termin wypłaty wynagrodzenia zleceniobiorców

Nowością dla firm współpracujących ze zleceniobiorcami (na podstawie umów zlecenia lub o świadczenie usług zawartych na dłużej niż 1 miesiąc) jest też konieczność wypłaty im wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po wykonaniu zlecenia. Zmiany mogą wymagać weryfikacji aktualnych zasad współpracy ze zleceniobiorcami.

4. Odsetki dla pracowników

Istotną zmianą dla pracodawców może być też doprecyzowanie sposobu wypłaty odsetek pracownikom w przypadku opóźnienia w wypłacie im wynagrodzenia. Pracodawca, który z jakiegokolwiek powodu nie wypłaci wynagrodzenia w terminie, będzie zobowiązany do jego zapłaty razem z odsetkami (naliczanymi już od dnia następującego po upływie terminu wypłaty). Pracownik nie będzie musiał występować do pracodawcy z żadnym dodatkowym wnioskiem – odsetki powstają z mocy prawa.

5. Wyższe kary dla pracodawców

Podwyższeniu ulegają też grzywny dla pracodawców za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Aktualnie maksymalna grzywna to 30 000 złotych. Po zmianach będzie to od 1 500 do 45 000 złotych. Takiej karze podlega też wypłata wynagrodzenia w wysokości niższej od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przewidywana jest też szczególna odpowiedzialność dla pracodawców, którzy przez dłuższy okres w ogóle nie wypłacają wynagrodzenia. jeżeli osoba zobowiązana do jego wypłaty nie zrobi tego przez okres co najmniej 3 miesięcy, podlega grzywnie, a choćby karze ograniczenia lub więzienia do 2 lat.

Projekt ustawy został skierowany do konsultacji – będziemy na bieżąco informować o jego zmianach.

Jeśli już teraz mają Państwo pytania związane z ww. zmianami, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem prawa pracy.

Idź do oryginalnego materiału