Przepisy o ryczałcie od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) wciąż budzą wątpliwości. Ministerstwo Finansów rozwiązało ostatnio spór w zakresie możliwości wyboru opodatkowania przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego. Interpretacja organu kończy pytania o termin na podjęcie decyzji.
Termin w przepisach
Estoński CIT to forma opodatkowania pozwalająca podatnikom na odroczenie opodatkowania do momentu wypłaty zysku ze spółki. Z uwagi na niewątpliwe zalety podatkowe cieszy się ona sporym zainteresowaniem.
Jednym z warunków, które muszą zostać spełnione, aby móc skorzystać z opodatkowania estońskim CITem jest złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem (ZAW-RD) do adekwatnego naczelnika urzędu skarbowego. istotny jest też termin – trzeba to zrobić do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma być opodatkowany ryczałtem.
Opodatkowanie ryczałtem można wybrać również przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, o ile na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem podatnik:
zamknie księgi rachunkowe,
sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Powyższe przepisy budzą wątpliwość, czy zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem podatnik może złożyć dopiero po zamknięciu ksiąg rachunkowych oraz sporządzeniu sprawozdania finansowego, czy też może to zrobić zanim dopełni te obowiązki.
Dyrektor KIS, w wydawanych do tej pory interpretacjach, prezentował rozbieżne stanowisko w tej kwestii.
Minister Finansów wydał interpretację ogólną
… i wydaje się, iż ostatecznie rozwiązał spór.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego powinno nastąpić najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Z kolei termin na złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem został określony na koniec pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego opodatkowania ryczałtem.
Zdaniem MF termin na zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego (wynikający z ustawy o rachunkowości) a termin na złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania estońskim CIT (wynikający z ustawy o CIT), to dwie niezależne od siebie kwestie.
Skoro więc przepisy ustawy o CIT nie wymagają, aby czynności związane z zamknięciem ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego nastąpiły przed złożeniem zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem, to nie powinno się nakładać takiego obowiązku na podatników.
Podatnicy decydujący się na wybór estońskiego CIT będą mieli zatem więcej czasu w wykonanie obowiązków rachunkowych i sprawozdawczych.
***
Pełny tekst interpretacji znajduje się tutaj.
Z zainteresowaniem śledzimy interpretacje i orzeczenia, które mogą mieć wpływ na prawa i obowiązki podatników. Gdyby mieli Państwo jakieś pytania odnośnie do tej tematyki lub bezpośrednio do estońskiego CIT, zachęcamy do kontaktu.