Mity o prawie spadkowym #1

blog-spadkowy.pl 1 miesiąc temu

Krótkie wpisy cieszą się sporą popularnością, tak więc… będzie seria krótkich wpisów, takich do przeczytania dosłownie w dwie minuty.

I seria ta będzie dotyczyć popularnych mitów dotyczących prawa spadkowego (bo też właśnie o prawie spadkowym jest ten blog)

Mity o prawie spadkowym #1

Powszechne wydaje się być przekonanie, iż zawsze istotny może być tylko jeden testament.

Ale czy tak jest naprawdę? Może myślałeś, iż tak jest – no bo jak nabycie spadku mogłoby nastąpić na podstawie dwóch lub trzech testamentów? I w sumie rozumiem takie podejście, ale: prawo spadkowe przewiduje wiele różnych możliwości. Zanim jednak o tych możliwościach: w testamencie można po prostu wskazać jednego spadkobiercę i już. Można napisać taki bardzo prosty testament- wskazać, iż jako spadkobiercę do całości spadku powołuję mojego syna/ brata/ partnerkę.

Testament można też zawsze zmienić.

I jeżeli w pierwszym testamencie wskażesz jako spadkobiercę brata, ale później spotkasz miłość swojego życia i napiszesz kolejny testament, w którym to właśnie ją wskażesz jako spadkobiercę: istotny będzie ten ostatni testament. Dlatego tak ważne jest zamieszczanie dat w treści testamentu. No i oczywiście testament musi spełniać wszystkie wymogi, jakie przewidują przepisy prawa spadkowego – przede wszystkim być napisany w całości odręcznie lub mieć formę notarialną.

Testament to nie tylko powołanie spadkobiercy!

Ale wracając do tematu. Testament to nie tylko powołanie jednego czy dwóch spadkobierców. W testamencie można np. zamieścić zapis windykacyjny. Wiesz, czym jest zapis windykacyjny? Tak, to przekazanie konkretnej rzeczy dla konkretnej osoby. Np. jeżeli chcesz przekazać w ramach testamentu samochód dla brata, biżuterię dla siostry i obraz znanego malarza dla cioci. Pamiętaj tylko, iż w takiej sytuacji testament musi mieć formę notarialną. Może być więc kilka testamentów, a w tych testamentach zapisy windykacyjne na rzecz konkretnych osób.

W testamencie – i tylko w testamencie – można kogoś wydziedziczyć (kogoś czyli spadkobiercę ustawowego: męża, dziecko a w pewnych sytuacjach wnuka czy rodzica).

Zapis windykacyjny i wydziedziczenie to ważne instytucje prawa spadkowego, ale nie jedyne.

Tak więc: testamenty mogą mieć różną treść i nie muszą się wzajemnie wykluczać! Może być kilka różnych testamentów, które wręcz będą się jakoś uzupełniać.

A Ty? Napisałeś już swój testament? jeżeli nie – to dlaczego? Wiesz, jakie możliwości daje testament?

Jest coś, co powstrzymuje Ciebie przed napisaniem testamentu?

Jeśli chciałeś to zrobić, ale nie bardzo wiesz jak: napisz do mnie wiadomość. Myślę, iż będę w stanie Ci pomóc.

Idź do oryginalnego materiału