Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało portal Business Insider, iż w 2025 roku ważność straci aż 3 371 milionów dowodów osobistych należących do Polaków. Dokument tożsamości, który powinien posiadać każdy dorosły obywatel. Wymiana jest zatem obowiązkowa, a ignorowanie wyznaczonych terminów może skutkować gigantyczną karą.
REKLAMA
Zobacz wideo Maciej Mysona: Proces kupowania prawa jazdy za naszą wschodnią granicą jest dość popularny
Wniosek o dowód osobisty. Tegoroczna wymiana dotyczy milionów Polaków
W tym roku dowód muszą wymienić osoby urodzone w 1997 roku, które w 2015 roku wyrabiały ten dokument po raz pierwszy. Wymiana czeka także obywateli urodzonych w 1987 roku, którzy nie zrobili tego wcześniej z powodu np. zmiany nazwiska. Wszystko dlatego, iż każdy dowód osobisty traci swoją ważność po upływie 10 lat. W tym roku sprawa dotyczy rekordowej liczby Polaków, ponieważ w 2024 roku wniosek o nowy dowód musiało złożyć około 2,7 miliona Polaków, a w 2023 - nieco ponad 2 miliony. Co ważne, w tej chwili właściciele dokumentów, które podlegają wymianie, otrzymują specjalne powiadomienia SMS. Wiadomość wysyłana jest na 60, 45 i 20 dni przed końcem terminu. Takie informacje docierają jedynie do osób, które posiadają profil zaufany.
Jak sprawdzić, czy dowód osobisty jest ważny? Jego brak swoje kosztuje
Termin ważności dowodu osobistego znajduje się na tylnej stronie dokumentu. Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego należy złożyć w dowolnym urzędzie gminy lub przez internet, za pośrednictwem profilu zaufanego oraz podpisu elektronicznego. W przypadku usługi online niezbędne jest uzupełnienie formularza o odciski palców i wzór podpisu. Te dane pobierane są w urzędzie w ciągu 30 dni od przesłania wniosku. Potrzebne jest także aktualne zdjęcie na papierze fotograficznym w formacie 35 x 45 mm oraz dotychczasowy dokument. Nowy dowód powinny być gotowy do odbioru w przeciągu 30 dni od złożenia wniosku. W wyjątkowych sytuacjach czas oczekiwania może zostać wydłużony.
Sprawdź również: Polacy długo na to czekali. Sprawdzą, ile wyniesie ich przyszła emerytura. Pomoże im mObywatel
Z wnioskiem nie należy czekać, ponieważ wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna i jednocześnie obowiązkowa.
Kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny
- czytamy w art. 79. ustawy o dowodach osobistych. W tym przypadku kara finansowa wynosi choćby 5 tysięcy złotych. Ponadto brak ważnego dowodu osobistego poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wówczas dana osoba może nie być w stanie wylegitymować się w różnego rodzaju placówkach, podczas zakupów, czy choćby podpisać umowy.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.