Na co należy zwrócić uwagę wypełniając deklarację online w Twój e-PIT?

2 lat temu

Początki funkcjonowania usługi Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów uruchomiło rządową usługę po raz pierwszy wraz z otwarciem możliwości rozliczenia PIT za 2018 rok. Korzystając z usługi 15 lutego 2019 r. podatnicy napotkali na kilka przeszkód, które wiązały się np. z trudnościami z zalogowaniem. O ile jest to problem techniczny jakich nie brak w przypadku początków funkcjonowania tego typu usług, to jednak niepoprawność wyliczeń z jaką spotykali się wtedy podatnicy rozliczający PIT-38 rodzi już pewne obawy użytkowników. Uwzględniając historyczne dane działania rządowego serwisu, wskazujemy na co zwrócić szczególną uwagę korzystając z możliwości rozliczenia PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów.

Weryfikacja automatycznie wprowadzonych informacji

Podatnicy chcący rozliczyć się za pośrednictwem rządowej platformy powinni zweryfikować automatycznie wypełnione pola. Dotyczy to w szczególności informacji, które zostały przekazane urzędowi skarbowemu (np. PIT-11) przez pracodawcę bądź inny podmiot dokonujący obliczenia i odprowadzenia należnych składek na PIT oraz ubezpieczenia społeczne i zdrowotne sporządzane. W oparciu m. in. o dane podane przez płatnika przygotowywane jest zeznanie podatkowe za ubiegły rok. PIT jest przygotowywany przez rządowy program m.in. na podstawie przesłanego PIT-11 oraz ostatniej deklaracji.

W szczególności należy zwrócić uwagę na poprawność wartości dotyczących naszych kosztów uzyskania przychodu czy adekwatnego przypisania przychodu do np. zwolnienia ustawowego. Automatycznie wypełnione pola deklaracji, które podają naszym zdaniem nieprawidłowe informacje nie muszą być przyczyną błędnego funkcjonowania programu. Ich nierzetelność może leżeć po stronie np.. naszego pracodawcy, który przyczynił się do pomyłki w obliczeniach czy przypisania danych wartości do należnego im pola zeznania. W związku z tym przed zatwierdzeniem przesłania zeznania należy upewnić się czy wszystko się zgadza.

Przeanalizowanie sytuacji przed akceptacją ulg

Podatnicy chcący skorzystać z ulgi prorodzinnej (na dziecko), jeżeli podejmą się próby złożenia PIT dzięki Twój e-PIT powinni zachować wzmożoną czujność. Zdarzały się bowiem przypadki, w których system automatycznie dzielił wartość ulgi po równo pomiędzy każdego z rodziców, zaś w innych przypadkach dokonywał poprawnych obliczeń. Ponadto należy zwrócić uwagę na inną kwestię związaną z rozliczeniem tej preferencji podatkowej. Rządowy program nie posiada informacji o np. dochodach naszych dzieci, zatem powinniśmy upewnić się, iż kryterium dochodowe dziecka jest zachowane w naszym przypadku.

Niestety nie jest to jedyna ulga obarczona trudnościami z jej rozliczaniem w Twój e-PIT. Również w przypadku ulgi termomodernizacyjnej należy zwrócić uwagę, czy uwzględniliśmy wszystkie jej okresy rozliczeniowe w odpowiedniej kwocie.

Pozostałe informacje

Automatyczne uzupełnianie poszczególnych pól deklaracji dotyczy niestety również informacji, które nie znajdują uzasadnienia w ubiegłorocznym rozliczeniu ani informacji przekazanej od pracodawcy urzędowi skarbowemu. Osoby chcące rozliczyć się ze współmałżonkiem powinny zwrócić uwagę na to, iż PIT jest przygotowywany dla wszystkich użytkownika indywidualnie. Oznacza to, iż jeżeli chcemy dokonać wspólnego rozliczenia ze swoim partnerem musimy indywidualnie zwrócić uwagę na odpowiednie miejsce temu dedykowane w deklaracji.

Idź do oryginalnego materiału