Każdego roku podatnicy muszą wypełnić swój obowiązek i rozliczyć PIT. Dzięki prostym w obsłudze programom można to zrobić samodzielnie, a tym samym uniknąć kosztów związanych z opłacaniem księgowego. Dodatkowo program przypomina o wszystkich istotnych rzeczach i na bieżąco weryfikuje wprowadzane informacje, co z jednej strony eliminuje ryzyko przygotowania deklaracji zawierającej nieprawidłowe informacje, a z drugiej daje pewność, iż podatnik skorzysta ze wszystkich przysługujących mu ulg.
- Na czym polega ulga na dziecko?
- Komu przysługuje ulga na dzieci?
- Korzystanie z ulgi w przypadku opiekunów prawnych dziecka
- Co z dziećmi rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim?
- Program do PIT, który automatycznie podpowiada przysługujące ulgi podatkowe
Jedną z najpopularniejszych ulg podatkowych od lat pozostaje ulga prorodzinna. Wynika to z tego, iż może z niej skorzystać każdy podatnik, który ma przynajmniej jedno dziecko. Trzeba jednak pamiętać, iż jego status musi odpowiadać ustawowym wymogom. o ile chcesz się dowiedzieć, jak prawidłowo skorzystać z tej ulgi PIT, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Znajdziesz tu również informacje o programie do wypełniania deklaracji, który z pewnością ułatwi ci obniżenie podatków niezależnie od tego, czy chodzi o ulgę na jedno dziecko, czy też ich większą liczbę.
Na czym polega ulga na dziecko?
Ulga ta przysługuje zarówno na pierwsze, jak i na każde kolejne dziecko. Dzięki niej rodzice, którym przysługuje skorzystanie z takiego odliczenia, mogą legalnie obniżyć kwotę podatku do zapłaty lub choćby otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi (taka sytuacja ma miejsce na przykład wtedy, gdy wynagrodzenie rodziców jest na niskim poziomie). Co ważne, ulga prorodzinna nie jest w żaden sposób limitowana.
W przypadku rozliczania zeznania za rok 2022, które należy złożyć najpóźniej do 2 maja 2023 r. (jest to wydłużony termin ze względu na fakt, iż 30 kwietnia wypada podczas dnia wolnego od pracy), każdy podatnik może skorzystać z odliczenia następujących kwot:
– do 1112,04 PLN w przypadku wychowywania jednego dziecka, o ile oczywiście spełnione zostaną warunki ulgi,
– do 1112,04 PLN w przypadku posiadania drugiego dziecka,
– do 2000,04 PLN na trzecie dziecko,
– choćby do 2700,00 PLN na czwarte i każde kolejne dziecko.
Komu przysługuje ulga na dzieci?
Przy jednym dziecku najważniejszym warunkiem uprawniającym do skorzystania z ulgi prorodzinnej jest uzyskanie dochodu nieprzekraczającego 112 000 PLN rocznie. W przypadku samotnego rodzica kwota wynosi 56 000 PLN.
Należy również pamiętać, iż ulga prorodzinna (niezależnie od tego, czy chodzi o pierwsze, czy drugie dziecko) przysługuje aż do 25. roku życia, o ile tylko kontynuuje ono naukę. Chociaż nie zyskają na tym osoby z dużymi dochodami, to dla rodziców, którzy zarabiają poniżej 112 000 PLN rocznie, jest to świetna informacja. W końcu choćby o ile ze względu na niskie dochody nie ma czego odliczać, to zawsze można wystąpić o wypłacenie niewykorzystanej ulgi w formie przelewu na wskazane przez podatnika konto bankowe.
Korzystanie z ulgi w przypadku opiekunów prawnych dziecka
Wielu podatników zastanawia się, czy pełnienie funkcji rodziny zastępczej upoważnia obojga rodziców (opiekunów prawnych) do skorzystania z ulgi na dziecko. Należy mieć na uwadze, iż na żądanie organu podatkowego podatnik będzie musiał przedstawić zaświadczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, odpis aktu urodzenia dziecka i inne tego typu dokumenty. Nie zabrania to jednak skorzystania z ulgi na dzieci. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, przysługuje ona na każde dziecko opiekunów prawnych, rodziców zastępczych oraz oczywiście obojga rodziców.
Co z dziećmi rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim?
Kolejną istotną rzeczą, na którą muszą zwrócić uwagę rodzice podczas rozliczania deklaracji PIT w przypadku, gdy stosowana jest ulga na dziecko, jest to, iż niezależnie od tego, czy chodzi o rodziców, opiekunów prawnych dziecka czy o rodziców zastępczych, ulga zawsze dotyczy łącznie obojga osób pozostających w związku. Tym samym ulgi i odliczenia mogą być stosowane przez podatników w dowolnej proporcji, którą każda para ustala zgodnie z własnymi potrzebami.
Program do PIT, który automatycznie podpowiada przysługujące ulgi podatkowe
Nie musisz jednak zastanawiać się, czy przysługuje ci możliwość odliczenia ulgi, martwić o to, jak rozliczyć PIT z pozarolniczej działalności gospodarczej czy też jakie podjąć kroki przy uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły. Program do deklaracji PIT został stworzony z myślą o wszystkich użytkownikach, dzięki czemu jest bardzo prosty w obsłudze. Nie trzeba więc znać się na sprawach księgowych, podatkach ani deklaracjach PIT, aby można było w kilka, kilkanaście minut samemu przygotować deklarację, a następnie jednym kliknięciem wysłać ją do urzędu skarbowego. Program można uruchomić w oknie przeglądarki internetowej na dowolnym urządzeniu lub pobrać i zainstalować na komputerze z systemem operacyjnym Windows/Mac OS/Linux. Każda z wersji pozwala błyskawicznie rozliczyć własny PIT, jak i dokumenty bliskich osób.