Na czym polega ulga na badania i rozwój i ile można zaoszczędzić?

1 tydzień temu

Koszty kwalifikowane w uldze B+R – co obejmują?

Preferencje podatkowe, takie jak ulga na badania i rozwój, to narzędzia wsparcia dla innowacyjnych firm. Aby starać się o ulgę B+R, podatnik musi ponieść koszty kwalifikowane, które zostały uwzględnione w art. 26e ustawy PIT oraz w art. 18d ustawy CIT. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • koszty nabycia materiałów niezbędnych do prowadzenia działalności B+R;

  • wynagrodzenia pracowników realizujących działalność B+R;

  • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności B+R (oprócz pojazdów mechanicznych i budynków);

  • koszty nabycia sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego w działalności badawczej i rozwojowej, np. przyborów laboratoryjnych;

  • wynajem aparatury naukowo-badawczej (także z obsługą sprzętu);

  • koszty uzyskania patentu, prawa ochronnego, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego itd.;

  • ekspertyzy, opinie, usługi doradcze realizowane przez jednostkę naukową.

Warto przy tym zaznaczyć, iż ulga podatkowa na badania i rozwój może być przyznana po spełnieniu kilku warunków m.in. wyodrębnieniu kosztów działalności B+R czy wykazaniu ich w zeznaniu podatkowym. o ile nie chcesz popełnić błędu i stracić szansy na odliczenie od przychodów choćby do 300% procent jednego wydatku, skorzystaj z pomocy doradców z https://tlhub.pl.

Zmiany w zakresie ulgi B+R – dobra wiadomość dla przedsiębiorców!

Jak już wspomnieliśmy, koszty kwalifikowane dla ulgi B+R obejmują m.in. usługi związane z działalnością B+R świadczone przez jednostki naukowe. Dynamiczne zmiany w polskim środowisku biznesowym skłoniły Ministerstwo Rozwoju i Technologii do rozszerzenia katalogu kosztów o usługi doradcze realizowane przez inne specjalistyczne podmioty – niekoniecznie akademickie. Co więcej, firmy będą mogły odliczyć koszty przeglądu, konserwacji czy kalibracji aparatury naukowej. Te zmiany bez wątpienia wpłyną na zwiększenie elastyczności w zakresie prowadzenia prac B+R oraz wzrost zainteresowania ulgami podatkowymi – wyjaśnia Mateusz Chłosta z TLhub.
Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

Rozliczenie ulgi B+R – o czym musisz wiedzieć?

Ulga badawczo-rozwojowa nie przewiduje górnego limitu odliczenia, co oznacza, iż firma może wypracować oszczędności rzędu kilkuset tysięcy złotych. Wszystkie podmioty prowadzące działalność B+R mogą odliczyć 100% poniesionych kosztów kwalifikowanych (200% w przypadku wynagrodzeń pracowniczych). Co ciekawe, w niektórych przypadkach odliczenia sięgają choćby 200%! Z tak dużych ulg skorzystają przede wszystkim podmioty posiadające status centrum badawczo-rozwojowego. Koszty podlegają ponadto standardowemu odliczeniu od uzyskania przychodów, co daje możliwość obniżenia do 300% jednego wydatku.

Podatnicy, którzy skorzystają z ulgi na badania i rozwój, mają obowiązek wyodrębnienia kosztów działalności w księdze rachunkowej. Ewidencja musi być prowadzona w taki sposób, aby możliwe było wydzielenie kosztów odpowiadającym kategoriom w formularzu sprawozdawczym. W niektórych przypadkach konieczna jest także dość szczegółowa ewidencja czasu pracy. Pomimo iż przepisy nie nakładają obowiązku prowadzenia dokumentacji prac, nie warto rezygnować z tej formy. Rzetelnie prowadzona dokumentacja to nie tylko narzędzie wsparcia, ale także sposób na skuteczne udowodnienie zasadności odliczenia poszczególnych kosztów w momencie przeprowadzenia kontroli podatkowej.

Ulga na działalność badawczo-rozwojową nie jest jedyną preferencją, z której możesz skorzystać. Ulga na prototyp, IP BOX, na robotyzację, czy ekspansję, to tylko część propozycji kierowanych do przedsiębiorców. o ile chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach legalnej optymalizacji podatkowej, skorzystaj z usług profesjonalnego doradcy podatkowego.

Idź do oryginalnego materiału