Na czym polega zamiar? Mikołajkowa ZAGADKA KARNISTY

2 tygodni temu

W kolejnej Zagadce Karnisty szukamy odpowiedzi na pytanie, w jakich sytuacjach sprawca ma zamiar popełnienia czynu zabronionego.

Pierwszy Mikołaj chce. Drugi Mikołaj wie. Trzeci Mikołaj ma cel. Czwarty Mikołaj przewiduje. Piąty Mikołaj się godzi. Ilu Mikołajów na pewno ma zamiar? Wszyscy? Dokładnie 4? Tylko 3? Mniej niż 3?

Na Facebooku można było zaznaczyć swoją odpowiedź dzięki reakcji.

Osoby studiujące prawo karne zachęcam dodatkowo do pomyślenia, w przypadku którego z Mikołajów możemy, Dogmatycznie rzecz biorąc, bez wątpliwości powiedzieć, iż ma zamiar i dlaczego.

Poniżej znajduje się odpowiedź na zagadkę z wyjaśnieniem.

Pierwszy Mikołaj chce

Najbardziej klasyczny przypadek zamiaru polega na tym, iż sprawca chce popełnić czyn zabroniony. Mówi o tym wyraźnie art. 9 § 1 k.k. Taką postać zamiaru nazywamy zamiarem bezpośrednim.

Drugi Mikołaj wie

Stosunek mentalny sprawcy może być charakteryzowany poprzez doprecyzowanie jego aspektu intelektualnego. Gdy przepis Kodeksu karnego stanowi, iż sprawca robi coś “wiedząc” o czymś, przesądza to o jego zamiarze.

Przykładem może być art. 161 k.k.: sprawca wie, iż jest zakażony chorobą zakaźną i naraża inną osobę na takie zarażenie. “Wiedza” to kwalifikowana świadomość; sprawca nie może jedynie przewidywać, iż może być chory – musi mieć “wiedzę”, czyli być pewnym, iż jest zakażony. Świadomość konieczności przesądza o zamiarze bezpośrednim.

Trzeci Mikołaj ma cel

Tak zwane przestępstwo kierunkowe – znamienne celem działania sprawcy – może być popełnione wyłącznie z zamiarem i to z zamiarem bezpośrednim. Sprawcy nie może być obojętne, co się stanie, gdyż ma na celu osiągnięcie konkretnego efektu, np. sprawca przygotowania do zabójstwa musi mieć na celu jego dokonanie.

Czwarty Mikołaj przewiduje

Przewidywanie nie przesądza o zamiarze. Sprawca może przewidywać, iż jego działania doprowadzą do uszczerbku na zdrowiu człowieka, i chcieć uniknąć tego skutku – wówczas powiemy, iż nie ma on zamiaru, bo nie godzi się na skutek.

Przewidywanie jako stosunek intelektualny do czynu może towarzyszyć zarówno zamiarowi, jak i nieumyślności. Nie da się więc powiedzieć, iż Mikołaj, który przewiduje, na pewno ma zamiar.

Piąty Mikołaj się godzi

Godzenie się to charakterystyka tzw. zamiaru wynikowego (ewentualnego). jeżeli sprawca przewiduje możliwość popełnienia czynu zabronionego i na to się godzi, popełnia czyn umyślnie (art. 9 § 1 k.k.).

Zatem, poprawna jest odpowiedź B: dokładnie czterech Mikołajów ma na pewno zamiar.

Dziękuję za wspólne zgadywanie i zapraszam do przeglądania innych Zagadek Karnisty.

Zachęcam do udostępniania linka do analizy w mediach społecznościowych. Portal Dogmaty Karnisty to zarejestrowane czasopismo, które możesz cytować również w klasyczny sposób w swoim tekście, piśmie procesowym lub uzasadnieniu wyroku. Skorzystaj z poniższego wzoru:

  • M. Małecki, Na czym polega zamiar? Mikołajkowa ZAGADKA KARNISTY, DogmatyKarnisty.pl z 7.12.2024
Idź do oryginalnego materiału