Najbogatszy kraj świata leży w Europie. Jest mały, ale to prawdziwa oaza milionerów

6 godzin temu
Jaki jest najbogatszy kraj na świecie? Niepozorny na mapie, od lat króluje w rankingach bogactwa i jakości życia. To raj podatkowy i finansowe serce Europy, gdzie w szklanych biurowcach rozmowy o milionach są normą. Co najlepsze, leży zaledwie 1270 km od Polski.
Według rankingu WorldAtlas na 2025 rok Luksemburg został uznany za najbogatszy kraj świata, jeżeli chodzi o PKB na mieszkańca. Dla wielu ekspertów to żadna niespodzianka, gdyż maleńkie państwo potrafi świetnie łączyć stabilne banki, sprytne prawo podatkowe i międzynarodowy kapitał. Do tego dochodzi wysoki poziom życia, który sprawia, iż Luksemburczycy są jednymi z najszczęśliwszych ludzi na świecie. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej enklawie w sercu Europy?


REKLAMA


Zobacz wideo "Nie polecę, nie warto", czyli jak oszczędzić na wakacjach. Bronek radzi w "Co tak drogo"


Co się kojarzy z Luksemburgiem? Z bankami i Unią Europejską, ale nie tylko...
Luksemburg, Wielkie Księstwo wciśnięte między Francję, Belgię i Niemcy, liczy dziś trochę ponad 660 tysięcy mieszkańców, a prawie połowa z nich to obcokrajowcy. Nikogo to już nie dziwi. Kusi ich nie tylko wysoka pensja, ale także bezpłatny transport publiczny, świetne połączenia z resztą Europy i jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na kontynencie. Pracy nie brakuje, zwłaszcza dla specjalistów od bankowości, prawa, IT czy finansów, ale coraz częściej swoje miejsce znajdują tu także rodziny, freelancerzy i młodzi, którzy chcą budować karierę w międzynarodowym środowisku. Średnia pensja? Około 5500 euro na rękę miesięcznie, a stopa bezrobocia od lat nie przekracza 5 procent.


Edukacja jest darmowa i wielojęzyczna. Dzieci od najmłodszych lat przeplatają luksemburski, niemiecki i francuski, a w liceach czy na uczelniach króluje także angielski. Dla wielu rodzin to ogromny plus, bo ich pociechy wychodzą w świat z kilkoma językami w kieszeni. System zdrowotny obejmuje opieką niemal wszystkich, a dzięki rozbudowanym ubezpieczeniom dodatkowym pacjenci rzadko czekają tygodniami na specjalistę. O czym w Polsce można tylko pomarzyć.
Nie wszystko jednak jest tu usłane różami. Ceny nieruchomości potrafią zwalić z nóg, dlatego wiele osób woli codziennie dojeżdżać z sąsiednich krajów. Ci, którzy zdecydują się osiąść tu na stałe, mogą z pewnością mówić o jednym: o komforcie. W Luksemburgu liczy się nie tylko stan konta, ale i spokój ducha, czyste powietrze, zielone wzgórza i parki tuż obok nowoczesnych biurowców. Nic dziwnego, iż to maleńkie księstwo od lat króluje w rankingach jakości życia, co przyciąga nie tylko inwestorów, ale także tych, którzy po prostu chcą mieszkać spokojnie i dobrze.


LuksemburgFot. pexels.com/ autor Swapnil Sharma


Co warto zobaczyć w Luksemburgu? Na liście must-see znajdziemy kilka perełek
Stolica Luksemburga liczy zaledwie nieco ponad 120 tysięcy mieszkańców, ale na każdym kroku tętni życiem. Zabudowania rozłożyły się malowniczo na skalistych wzgórzach i w dolinach rzek Alzette i Pétrusse. Wszystko to tworzy bajkowy krajobraz pełen starych fortyfikacji, kamiennych mostów i wąskich, brukowanych uliczek. Stare Miasto z potężnymi murami obronnymi i słynnymi kazamatami trafiło na listę UNESCO już w latach 90., a spacer Chemin de la Corniche, zwany najpiękniejszym balkonem Europy, gwarantuje widoki, których trudno zapomnieć.
Będąc w tym mieście, koniecznie trzeba zajrzeć do Pałacu Wielkich Książąt, w którym można zobaczyć piękną, renesansową fasadę. Warto też wstąpić do katedry Notre Dame, gdzie w krypcie spoczywają członkowie dynastii Nassau. Potem najlepiej po prostu zgubić się w klimatycznych zakamarkach dzielnicy Grund, zielonej oazy tuż u stóp starych murów.


Luksemburg to nie tylko historia zapisana w zabytkowych budowlach. To także dziesiątki muzeów, nowoczesne galerie sztuki i sale koncertowe. Warto wpaść choćby do MUDAM, gdzie kawa smakuje wyjątkowo dobrze w otoczeniu szkła i drzew rosnących… wewnątrz budynku. Po zwiedzaniu najlepiej posmakować lokalnej kuchni: gęstej zupy bouneschlupp, szynki ardeńskiej czy kieliszka rieslinga z doliny Mozeli. Można śmiało stwierdzić, iż stolica jest pełna kontrastów. Łączy elegancję z zaskakującym luzem i tradycję z biznesowym rozmachem. Kto raz zobaczy Luksemburg z mostu Adolfa, ten będzie chciał tu wrócić jeszcze raz. Co według Ciebie decyduje o tym, iż ludzie czują się szczęśliwi tam, gdzie mieszkają? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google
Idź do oryginalnego materiału