Naruszenie nietykalności cielesnej – umorzenie postępowania

kkz.com.pl 1 miesiąc temu

Dzięki zaangażowaniu i skutecznemu działaniu prawników z KKZ dwie klientki nie zostały skazane. Sąd uznał, iż doszło do naruszenia nietykalności cielesnej jednak z uwagi na to, iż sprawa dotyczyła kwestii rodzinnych, którym towarzyszyły ogromne emocje uznał, iż czyn miał niską społeczną szkodliwość i umorzył postępowanie.

W grudniu 2019 r. wszczęto postępowanie przygotowawcze dotyczące dwóch klientek kancelarii – matki i babci. Obie panie zostały oskarżone o naruszenie nietykalności cielesnej, a jedna z nich także o kierowanie gróźb wszczęcia postępowania karnego. Sprawa dotyczyła nagłej zmiany miejsca zamieszkania małoletniego dziecka, na skutek postanowienia sądu rodzinnego wydanego w trybie zabezpieczania.

Matka oraz babcia podejmowały próby skontaktowania się z dzieckiem. W 2021 r. wobec oskarżonych matki i babci wydano wyrok nakazowy, skazując obie na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności. Wyrok taki oznaczał śmierć cywilną dla matki, wykonującej zawód zaufania publicznego. Po złożonym sprzeciwie, obrona wykazywała, iż obie klientki działały w stanie wyższej konieczności, kierując się wyłącznie dobrem dziecka. najważniejsze okazały się zeznania samego dziecka, które przesłuchiwane było w bezpiecznych warunkach przy udziale biegłego psychologa.

Sprawa wymagała analizy wielu postępowań z zakresu prawa rodzinnego oraz wydawanych w nich opinii biegłych. Po przeprowadzonym postępowaniu dowodowym Sąd, doszedł do przekonania, iż oba czyny stanowią niską społeczną szkodliwość. W ustnym uzasadnieniu Sąd wskazał, iż zamiarem obu kobiet była wyłącznie chęć skontaktowania się z dzieckiem, nie zaś wyrządzenie jakiejkolwiek szkody oskarżycielowi posiłkowemu. Sąd umorzył postępowanie.

Ogromne gratulacje dla naszych prawników zaangażowanych w sprawę: adw. Patrycji Patriak-Omelan, oraz adw. Karoliny Kulikowskiej-Siewruk, Szefa Praktyki Prawa Rodzinnego.

Idź do oryginalnego materiału