Nasz dom na działce, którą mąż dostał w spadku?

blog-spadkowy.pl 2 tygodni temu

Taka sytuacja: “mąż odziedziczył działkę po babci. Będziemy na tej działce budować dom. Zamierzam włożyć w ten dom swoje pieniądze otrzymane od rodziców. Pewnie też weźmiemy jakiś kredyt na budowę i wykończenie domu. Tylko… czy to będzie na pewno nasz wspólny dom jeżeli działka jest tylko na męża? Bo kredyt weźmiemy już wspólnie. Będziemy mieć wspólność ustawową, nie planujemy rozdzielności majątkowej”.

Uzasadniona wątpliwość, prawda? Jesteś w takiej sytuacji? Przeczytaj!

Przejdźmy od razu do rzeczy:

Spadek należy do majątku…

osobistego małżonka, który ten spadek otrzymał! Nie inaczej – i nie, nie zależy to od ustroju majątkowego w małżeństwie.

Nawet jeżeli masz w małżeństwie ustrój wspólności ustawowej – to, co odziedziczysz jest Twoje, a to co odziedziczył mąż – należy tylko do niego.

Czy można coś z tym zrobić? Czy może to być nasza wspólna działka, jak odziedziczył ją tylko mąż?

Może być – jeżeli oboje podejmiecie zgodne działania i zawrzecie stosowną umowę w kancelarii notarialnej.

Doprecyzuję jeszcze: w dacie zawarcia małżeństwa powstaje ustrój wspólności ustawowej. Nie oznacza to jednak, iż nagle wszystko staje się wspólne. Małżonkowie zwykle mają przecież swoje majątki zgromadzone przed ślubem. I ślub tego nie zmienia. choćby jak jesteście po ślubie: to co odziedziczy jeden z małżonków to co do zasady stanowi jego majątek osobisty. Bo tak: po ślubie jest majątek wspólny (o ile małżonkowie nie zdecydują się na rozdzielność majątkową – co jest możliwe także przed ślubem) ale jest też majątek osobisty żony i majątek osobisty męża.

Nasz dom na działce męża?

A czy upływ czasu coś zmieni? Czy po 20 latach zgodnego małżeństwa to jednak nie stanie się wspólne?

No cóż, chyba nie takiej odpowiedzi oczekujesz. Odpowiedź brzmi: nie, nie stanie się wspólne. Po 25 latach też nie. Nic tu nie działa “z automatu”.

To, co zostało odziedziczone to majątek osobisty małżonka, który to odziedziczył i żaden staż małżeński tego nie zmieni.

Czy wynika to wprost z treści przepisu? Oczywiście! Tylko przepis ten znajdziesz nie w kodeksie cywilnym, a w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Tak więc: mąż odziedziczył działkę po babci. Razem ze wspólnych pieniędzy wybudowaliście dom na działce. Dom wcale nie jest wasz wspólny. Dom na działce należy do właściciela działki.

Nie spodziewałaś się tego? A może już o tym wiedziałaś?

Konsekwencje takiego stanu rzeczy

Nie jesteś współwłaścicielem (współwłaścicielką) domu. To właściciel może sam dowolnie dysponować swoją własnością. Czyli może komuś sprzedać lub choćby dać coś, co stanowi jego własność.

Gdyby doszło do rozwodu: taka nieruchomość nie będzie podlegać podziałowi. Podziałowi podlega majątek wspólny, nie zaś majątki osobiste małżonków.

Więcej na ten temat piszę na moim drugim blogu – dotyczącym właśnie tematyki prawa rodzinnego.

Ale tak, taki stan rzeczy nie pozostaje bez konsekwencji jeżeli chodzi o prawo spadkowe.

Nie jesteś współwłaścicielką – w skład spadku wchodzi nie tylko udział w nieruchomości, ale nieruchomość “w całości”.

Właściciel nieruchomości może np. w testamencie przekazać nieruchomość na rzecz innej osoby. A to byłaby dla Ciebie – po latach małżeństwa – niezbyt interesująca sytuacja, prawda?

Ma to też konsekwencje w sytuacji dziedziczenia ustawowego – gdy nie ma testamentu.

Tak, “w drugą stronę” też to tak działa. Czyli jeżeli działka była spadkiem, który nabyła żona to dom zbudowany na tej działce będzie należał do… tak, do żony.

Chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Napisz w komentarzach.

Potrzebujesz mojej pomocy? Napisz do mnie wiadomość.

Idź do oryginalnego materiału