#NaUrlopie - bezpański bagaż

2 lat temu
  • W związku z problemami na europejskich lotniskach tj. Londyn-Heathrow, UOKiK i Europejskie Centrum Konsumenckie wskazują, jak postępować, gdy po przylocie okaże się, iż nasz bagaż nie doleciał lub został uszkodzony.
  • W związku z problemami na europejskich lotniskach tj. Londyn-Heathrow, UOKiK i Europejskie Centrum Konsumenckie wskazują, jak postępować, gdy po przylocie okaże się, iż nasz bagaż nie doleciał lub został uszkodzony.
  • Samodzielnie organizujesz swój wyjazd? Zapoznaj się z poradami i pamiętaj o terminowej reklamacji!

POSTĘPOWANIE PRZED WYLOTEM

  1. Zachowaj rachunek za walizkę!
  2. Zrób zdjęcia zawartości swojej walizki.
  3. Jeżeli to możliwe – oznacz ją np. naklejką, wstążką itp.!
  4. Upewnij się za przewóz jakich rzeczy, linia lotnicza nie bierze odpowiedzialności. Informacji szukaj w ogólnych warunkach przewozu danego przewoźnika. Wśród tych przedmiotów możesz znaleźć np. biżuterię lub produkty gwałtownie psujące się.

Przykładowa sprawa Konsument z Polski podróżował do Wielkiej Brytanii. Do bagażu zapakował duże ilości produktów mięsnych. W wyniku kilkudniowego opóźnienia bagażu – jego walizka została zutylizowana. Pasażer nie mógł w tym wypadku liczyć na odszkodowanie za zniszczenie bagażu.

  1. Obserwuj informacje dotyczące lotniska, z którego planujesz podróż – szczególnie w czasie wakacji. Może się okazać, iż w związku z kolejkami do odprawy bagażowej lub odprawy bezpieczeństwa – warto pojawić się na lotnisku wcześniej niż 2 godziny przed wylotem.

POSTĘPOWANIE PO PRZYLOCIE

  1. Udaj się do biura rzeczy zagubionych i znalezionych na lotnisku (ang. Lost & Found).
  • Poproś o wydanie raportu PIR Property Irregularity Report) tzw. Raport Niezgodności Bagażowej – to nie jest reklamacja! Opuszczenie lotniska bez PIR jest równoznaczne z tym, iż bagaż został odebrany w stanie dobrym.
  • W punkcie Lost & Found dokładnie opisz swoją walizkę – to może przyspieszyć jej odnalezienie
  • Wskaż pracownikowi adres, na który powinni dostarczyć Twój bagaż.
  • Jeżeli Lost & Found jest zamknięte/ nieczynne (przykładowo o godzinie 2 w nocy) – zgłoś problem z bagażem osobie z lotniska – zachowaj potwierdzenie, zrób zdjęcie zamkniętego punktu.

OCZEKIWANIE NA OPÓŹNIONY BAGAŻ

  1. Jeżeli musisz ponieść niezbędne wydatki w czasie oczekiwania na bagaż, zachowaj rachunki/paragony za rzeczy pierwszej potrzeby, który jesteś zmuszony/zmuszona kupić (np. bieliznę, środki higieniczne, kurtkę w przypadku, gdy podróżujemy do kraju o niższej temperaturze).
  2. Z doświadczenia ECK wynika, iż linia lotnicza może odmówić zwrotu za zakup towarów luksusowych lub rzeczy, które nie są niezbędne.
  3. Po odebraniu walizki, sprawdź przy kurierze, czy nie jest uszkodzona i czy w niej niczego nie brakuje. Ewentualne szkody, zaznacz w protokole odbioru i poproś kuriera o podpis.

REKLAMACJA

  1. Pisemną reklamację wyślij w ciągu 21 dni od odebrania bagażu. Link do wzoru reklamacji: https://konsument.gov.pl/wzory-reklamacji-do-linii-lotniczych/.
  2. Jakiego zadośćuczynienia możesz się domagać w przypadku opóźnienia bagażu?
  • Zwrotu za rzeczy pierwszej potrzeby zakupione w czasie oczekiwania – na podstawie rachunków.
  • Ewentualnych kosztów związanych z naprawą uszkodzonego bagażu lub utratą rzeczy.
  1. Górna granica odpowiedzialności linii lotniczej to 1288 SDR (około 7,5 tys. zł).

BAGAŻ SIĘ NIE ODNALAZŁ

  1. Jeżeli bagaż nie znajdzie się w ciągu 21 dni od lotu – można uznać, iż zaginął.
  2. Wówczas pasażer uprawniony jest do rekompensaty za zawartość bagażu oraz samą walizkę na podstawie udokumentowanych kosztów.
  3. Link do wzoru reklamacji: https://konsument.gov.pl/wzory-reklamacji-do-linii-lotniczych/

USZKODZENIE BAGAŻU

  • Podobnie, jak w przypadku opóźnienia zgłoś uszkodzenie w biurze rzeczy zagubionych i znalezionych. Zachowaj raport PIR.
  • Wyślij pisemną reklamację w ciągu 7 dni. Od momentu zdarzenia. W innym wypadku przewoźnik może odmówić wypłaty odszkodowania.
  • Link do wzoru reklamacji: https://konsument.gov.pl/wzory-reklamacji-do-linii-lotniczych/.

GDZIE WYSŁAĆ REKLAMACJĘ?

Masz problem ze znalezieniem formularza reklamacyjnego do linii lotniczej. Na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego znajdziesz linki do większości europejskich przewoźników: https://konsument.gov.pl/misc/faq-support/formularz-reklamacji/

BEZPŁATNA POMOC PASAŻEROM

Pomoc w rozwiązaniu sporu

Problem z polskim przedsiębiorcą:

  • 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
  • E-mail: [email protected]
  • Rzecznicy konsumentów – w twoim mieście lub powiecie
  • Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej

Problem z przedsiębiorcą z innego kraju UE, Norwegii, Islandii lub Wielkiej Brytanii:

Idź do oryginalnego materiału