Nadpłata podatku wstrzymana? Nadwyżka z rozliczenia PIT nie zawsze od razu trafia na konto podatnika. Urząd Skarbowy sprawdzi najpierw, czy przypadkiem nie mamy zaległości podatkowych z poprzednich lat lub niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Pieniądze mogą być też przekazane na pokrycie należności, jeżeli wobec podatnika jest prowadzone postępowanie egzekucyjne. W każdej z tych sytuacji nadpłata podatku będzie automatycznie przeznaczona na ich spłatę. Wtedy w ogóle możemy nie otrzymać zwrotu z podatku.
REKLAMA
Zwrot podatku: jeżeli zeznanie podatkowe było przesyłane przez internet, to podatnicy otrzymają pieniądze w terminie do 45 dni od dnia złożenia wniosku. W przypadku rozliczenia w formie papierowej są to 3 miesiące. Zwrot podatku można otrzymać przelewem, przekazem pocztowym lub wypłacić w kasie Urzędu Skarbowego. Gdyby nadpłata podatku została zwrócona po terminie, to podatnikowi przysługuje oprocentowanie. Osoba, która nie poda rachunku bankowego, otrzyma nadpłatę podatku dochodowego w gotówce. jeżeli ktoś ma otrzymać zwrot podatku, ale nie mieszka w Polsce, to zwrot nastąpi przekazem pocztowym. Kwota będzie jednak pomniejszona o koszty wysyłki.
Zobacz wideo Patryk Kuzior: Politycy podnoszą pensję minimalną, by zdobyć społeczne poparcie
Rozliczenie PIT: Od 15 lutego do 30 kwietnia można rozliczać się z fiskusem za 2024 rok. W usłudze e-PIT zostały udostępnione zeznania podatkowe, które są wstępnie wypełnione na podstawie danych posiadanych przez Krajową Administrację Skarbową. Podatnicy mogą sami zweryfikować, zmodyfikować i zatwierdzić rozliczenia. jeżeli nie zrobią tego przed końcem kwietnia, to system automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38.
Więcej: Przeczytaj też artykuł "Szykuje się nowa opłata dla wszystkich Polaków. Uderzy po kieszeniach".Źródła: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, PIT.pl, Gazeta.pl