Nie mogła nazwać syna wymarzonym imieniem. Urzędnicy się nie zgodzili. „Byłam zszokowana.”

7 miesięcy temu

Wybraniu imienia dziecka towarzyszą zawsze ogromne emocje. Wielu Polaków wierzy, iż imiona niosą za sobą ładunek charakterologiczny, a co za tym idzie kształtują nas już od narodzin. Dlaczego więc autorka listu do redakcji musiała zmienić imię dla swojego synka? Czy złamała reguły nazewnictwa dzieci w Polsce? Otóż nie do końca.

Władysław czy Franciszek? Bogna czy Róża? Niejedną chwilę w trakcie ciąży młodzi rodzice spędzają na wyborze imienia swojego potomka. Wybór często determinują więzy rodzinne, czyli dziedziczenie imienia po babci i dziadku lub wręcz przeciwnie, odejście od staropolskich nawiązań i nadanie dziecku nowoczesnego imienia jak Naomi, Mia czy Leo. Najważniejsze jest kilka zasad, które obowiązują w Polsce jeżeli chodzi o nadawanie imion dzieciom.

Sprawdź: Japońskie imiona męskie: najładniejsze imię japońskie dla chłopca

Imię dla dziecka zgodne z prawem. Kilka obowiązujących zasad

W ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego w rozdziale 6, art. 59 wyraźnie zaznaczono kilka zasad, których nie wolno złamać:

  • Zgłoszonych może być nie więcej niż dwa imiona
  • Imię/imiona nie mogą być w formie zdrobniałej, ośmieszającej i nieprzyzwoitej
  • Imię/imiona może być imieniem obcym i niewskazującym na płeć dziecka ale powszechnie ma być przypisane do danej płci

Jeśli którakolwiek z powyższych wytycznych zostanie złamana, kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia. Z taką sytuacją spotkała się nasza czytelniczka Joanna, która w nadesłanym do redakcji liście opowiedziała co ją spotkało.

„Chciałam, by mój syn miał tak na imię, bo czułam, iż do niego pasuje. Kiedy tylko dowiedziałam się na badaniach, iż to będzie chłopczyk, wiedziałam jak go nazwać. Gdy poszłam do USC byłam zszokowana. Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Byłam pewna, iż imię, którego używałam całą ciążę mówiąc do brzuszka przejdzie bez problemu. ”

Czy więc imię Bastian, bo tak autorka listu chciała nazwać swojego syna, złamała którąkolwiek zasadę?

Sprawdź: Imię męskie kończące się na a

Imię Bastian uznawane za zdrobnienie. Tego imienia należy się wystrzegać

Trudno stwierdzić czy kierownik urzędu stanu cywilnego miał rację odmawiając przyjęcia oświadczenia. Jak podaje już w 2001 roku Rada Języka Polskiego imię Bastian może zostać potraktowane jako imię zdrobniałe od Sebastian, mimo występowania tego imienia w kilku językach europejskich. Nie mniej nie powinno zostać odrzucone.

„Zrobiłam to, co uznawałam za słuszne w tej sytuacji. Nie chciałam się kłócić. Przyzwyczailiśmy się już do Bastianka i nie chciałam niczego zmieniać – synka nazwaliśmy Sebastian, ale dla nas przez cały czas jest Bastkiem, Bastiankiem.”

Sprawdź: Tradycyjne, mocne imiona męskie. Oznaczają siłę i waleczność, niektóre już dawno odeszły w zapomnienie

Idź do oryginalnego materiału