Termin sporządzenia, publikacji i przekazania informacji o miejscu publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej za 2023 r. upływa 31 grudnia 2024 r. Kto musi pamiętać o tej dacie i co powinien zawrzeć w przekazywanej informacji?
Kogo dotyczy obowiązek?
Do sporządzenia, opublikowania i przekazania informacji o miejscu publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej do 31 grudnia 2024 r. zobligowane są podatkowe grupy kapitałowe oraz podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym i których przychody podatkowe w danym roku podatkowym przekroczyły 50 mln EUR (ok. 217,4 mln zł).
Pełna lista podmiotów została opublikowana na stronie Ministerstwa Finansów[1].
Co powinna zawierać informacja o realizowanej strategii podatkowej?
Informacja o realizowanej strategii podatkowej mówi o stosowanej praktyce w zakresie podatków oraz ewentualnych procedurach podatkowych podatnika.
W przygotowanej informacji o realizowanej strategii podatkowej powinny zaleźć się, m.in. informacje o:
- przyjętych procedurach podatkowych,
- liczbie przekazanych informacji o schematach podatkowych,
- kwestiach dotyczące restrukturyzacji i transakcji z podmiotami powiązanymi,
- informacje o złożonych wnioskach do organów podatkowych,
- dane dotyczące rozliczeń podatkowych w rajach podatkowych.
W informacji o zrealizowanej strategii podatkowej nie trzeba zamieszczać informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową. Kwestie dotyczące procesu produkcyjnego również nie muszą być uwzględniane.
Minimalny zakres danych, które powinna zawierać informacja o realizowanej strategii podatkowej, ma charakter katalogu otwartego. Podatnicy mogą dostosować jej elementy do rozmiaru i rodzaju podmiotu, a także specyfiki branży, w której działa.
Co należy zrobić?
Informację o realizowanej strategii podatkowej należy opublikować do końca dwunastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego na swojej stronie internetowej lub ewentualnie na stronie internetowej podmiotu powiązanego – w przypadku braku własnej.
Na podatnikach składających informację o realizowanej strategii podatkowej spoczywa również obowiązek poinformowania adekwatnego naczelnika urzędu skarbowego o miejscu publikacji tej informacji.
Sankcje za niedopełnienie obowiązku
Za niedopełnienie obowiązku na podatnika może zostać nałożona kara administracyjna w wysokości do 250 tys. zł. Przy czym kara ta nakładana jest za brak przekazania naczelnikowi adekwatnego urzędu skarbowego linka do miejsca publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej. Tym samym przepisy nie przewidują sankcji za ewentualne braki lub nieścisłości w samej informacji o realizowanej strategii podatkowej.
Zachęcamy do kontaktu w razie wątpliwości związanych z przygotowaniem takiej informacji.
[1] https://www.gov.pl/web/finanse/2023-bis