Jeśli zakładasz, lub planujesz założyć spółkę jawną, być może będziesz w niej potrzebował nieruchomości. jeżeli dziwisz się po co w firmie nieruchomość, to oznacza iż ten wpis nie jest dla Ciebie .Polecam Ci inne!
Jeśli jednak planujesz coś takiego w swoim biznesie, zapraszam dalej.
Nieruchomość (lokal, grunt, etc. ) możesz wynająć jako spółka już po jej powstaniu, albo kupić z wkładów wniesionych do spółki.
Innym sposobem wyposażenia Twojej firmy w majątek jest wniesienie wkładu do niej. Może nim być również nieruchomość jednego ze wspólników.
I tu pojawia się drobny problem. Który przy braku rozwagi przyszłych wspólników może się zrobić naprawdę poważny.
Umowę spółki jawnej możesz podpisać w zwykłej formie pisemnej. choćby na przysłowiowej kartce w kratkę. Przykład prostej umowy znajdziesz tu.
Innym sposobem na otwarcie spółki jest jej zawarcie przez internet, dzięki systemu S24.
Dobrze a gdzie jest ten ,,duży problem”?
Forma umowy przeniesienia własności nieruchomości. W zestawieniu z formą umowy spółki jawnej. W pierwszym przypadku potrzebny jest notariusz i forma aktu notarialnego. W drugim jak już wiesz zwykła pisemna.
Co z tego?
Jeśli w umowie spółki jawnej, podpisanej bez notariusza będziecie chcieli wyposażyć spółkę w nieruchomości jako wkłady to… mało fajny pomysł. W najlepszym wypadku takie przeniesienie własności będzie nieważne. Wniosek o zmianę właściciela złożony w sądzie prowadzącym księgi wieczyste będzie oddalony. W najgorszym? Być może nie doszło do zawarcia umowy spółki jawnej.
Alternatywa?
Zawarcie umowy spółki jawnej w formie aktu notarialnego. Tak wiem, czas i koszty.
Za taką formą opowiada się większa część mądrzejszych ode mnie i uczonych w piśmie prawników. Z masą ważnych tytułów przed nazwiskiem.
Drugim pomysłem jest po rejestracji spółki zawarcie odrębnej umowy już u notariusza przenoszącej własność nieruchomości. Ta ścieżka jest przez część uczonych w piśmie mocno krytykowana. Dopuszczają ją jednak sądy [1].
Podsumowując:
Bezpieczne wniesienie nieruchomości jako wkładu do spółki jawnej, powinno nastąpić przez zawarcie umowy spółki jawnej w formie aktu notarialnego.
Orzecznictwo i praktyka sądów dopuszczają podzielenie takiego wniesienia na dwa etapy:
- Pierwszy z nich to zobowiązanie wspólnika do przeniesienia nieruchomości na spółkę. Złożone w umowie spółki jawnej. Podpisanej w formie pisemnej;
- Drugi po zarejestrowaniu spółki – podpisanie umowy przenoszącej własność nieruchomości w formie aktu notarialnego, między wspólnikiem a spółką.
A czy ty planujesz wnieść do swojej spółki nieruchomość jako wkład ?
[1]Postanowienie Sądu Najwyższego z 14.1.2015 r., sygn. akt: II CSK 85/14.