Nieważność 3 umów zawartych z d. Kredyt Bankiem

kancelariaczabanski.pl 1 miesiąc temu

W dniu 18 marca 2025 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (SSO Eliza Kurkowska, II C 228/20) wydał wyrok, w którym:

1. ustalił, iż umowa kredytu na cele mieszkaniowe EKSTRALOKUM nr (…) zawarta we wrześniu 2008 r., z Kredyt Bankiem Spółką Akcyjną z siedzibą w Warszawie (którego następcą prawnym jest Santander Bank Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie), jest nieważna

2. zasądził od Santander Bank Polska Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie na rzecz kredytobiorców kwotę ponad 900 tys. złotych z odsetkami ustawowymi od dnia 4 stycznia 2020 r. (upływ terminu z wezwania przedsądowego) do dnia zapłaty.

Ustne motywy rozstrzygnięcia

Ponieważ dwie umowy kredytu zostały spłacone w całości, a hipoteki wykreślone, to w tym zakresie sąd nie stwierdził, aby kredytobiorcy mieli interes prawnego w żądaniu ustaleniu ich nieważności jako osobnego rozstrzygnięcia w sentencji wyroku. Sąd ustalił natomiast w sentencji wyroku nieważność trzeciej umowy.

Wszystkie umowy zostały jednak uznane za nieważne w oparciu o abuzywność klauzul przeliczeniowych i jednostronne kształtowanie kursów przez bank, których ewentualne wyeliminowanie prowadziłoby do niemożności jej dalszego obowiązywania (orzecznictwo SN).

Dlatego też Sad zasądził zwrot zapłaconych kwot na rzecz kredytobiorców, częściowo na rzecz każdego z nich za okres, w którym nie byli małżeństwem, a łącznie za okres w którym spłacali kredyt będąc w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej.

Sąd nie uwzględnił zarzutu potrącenia złożonego przez bank – jego roszczenie nie było wymagalne.

Koszty postępowania rozstrzygnięte zostały w oparciu o zasadę stosunkowego rozdzielenia kosztów.

Wyrok jest nieprawomocny. Postępowanie w I instancji trwało 63 miesiące.

Sprawę prowadziła adw. Anna Wolna-Sroka, adw. dr Jacek Czabański oraz adw. Natalia Dobrowolska z Kancelarii Adwokackiej Czabański Wolna-Sroka S.K.A.

Idź do oryginalnego materiału