Nieważność umowy Santander Bank Polska S.A. (d. Kredyt Bank)

kancelariaczabanski.pl 2 miesięcy temu

W dniu 26 lipca 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (SSO Magdalena Kubczak, IV C 102/22), wydał wyrok, w którym:

I. ustalił nieważność umowy kredytowej d. Kredyt Banku.

II. zasądził od pozwanego na rzecz powodów łącznie kwotę 186.508,24 PLN wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 8 maja 2024 r. do dnia zapłaty

III. umorzył postępowanie:

a. co do kwoty 207.849,32 PLN,

b. co do odsetek ustawowych za opóźnienie liczonych od kwoty 394.357,57 PLN za okres od dnia 18 grudnia 2020 r. do dnia 7 maja 2024 r.,
c. co do odsetek ustawowych za opóźnienie liczonych od kwoty 207.849,32 PLN za okres od dnia 8 maja 2024 r. do dnia zapłaty,

IV. oddalił powództwo w pozostałym zakresie (1 grosz)

V. zasądził od pozwanego na rzecz powodów kwotę 11.800,00 PLN tytułem kosztów procesu wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty.

Ustne motywy rozstrzygnięcia:

Sąd umorzył postępowanie wobec cofnięcia pozwu w części przez powodów z uwagi na złożone potrącenie. Kwota wskazana przez powodów została na ich rzecz zasądzona – minus 1 grosz i tego dotyczyło oddalenie. Tak wynika z wyliczeń znajdujących się w aktach.

Sąd uznał, iż umowa jest nieważna, gdyż zawiera niedozwolone postanowienia umowne wobec zamieszczenia w niej klauzuli indeksacyjnej. Nadto, powodowie byli narażeni cały czas na niczym nieograniczone ryzyko kursowe.

Wskutek wyeliminowania postanowień umownych – powstaje umowa kredytu złotówkowego z oprocentowaniem dla obcej waluty. Umowy takiej strony by nigdy nie zawarły. W takim wypadku należało uznać umowę kredytową za nieważną.

Mając na uwadze kształt powyższego rozstrzygnięcia – Sąd obciążył całością kosztów procesu pozwanego.

Wyrok jest nieprawomocny. Sprawę prowadzi adw. Anna Wolna-Sroka oraz adw. Maria Rozbicka z Kancelarii Adwokackiej Czabański Wolna-Sroka S.K.A.

Idź do oryginalnego materiału