Niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 2026 r. – znamy szczegóły zmian, kto zyska?

infakt.pl 3 tygodni temu

Od 2026 roku przedsiębiorcy mogą liczyć na zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który przewiduje obniżenie kosztów dla firm o niskich i średnich dochodach oraz teoretyczne uproszczenie systemu. Nowe przepisy obejmą różne formy opodatkowania i mają przynieść korzyści finansowe dla około 2,5 miliona osób.

Nowy projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Finansów (UD165) ma obniżyć składkę zdrowotną opłacaną przez przedsiębiorców. Choć rząd twierdzi, iż nowe zasady uproszczą system rozliczania składki zdrowotnej, to zagłębiając się w szczegóły zaproponowanego rozwiązania można odnieść odwrotne wrażenie.

Zaproponowane zmiany, choć zmniejszą u zdecydowanej większości przedsiębiorców składkę zdrowotną, to dalej będzie to skomplikowany system. W mojej ocenie choćby bardziej skomplikowany aniżeli teraz, a jeszcze część przedsiębiorców straci na tych rozwiązaniach.

Piotr Juszczyk
Główny Doradca Podatkowy inFaktu

Sprawdźmy więc, co się zmieni. Projekt ustawy został już zatwierdzony przez Radę Ministrów i trafił już do Sejmu.

Załóż działalność gospodarczą

Zamów darmową rozmowę z Księgowym, który założy Twoją firmę.

Imię
Nazwisko
Numer telefonu
Wpisz e-mail
Zdefiniuj hasło
Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Na podany e-mail i hasło utworzymy bezpłatne konto w inFakt potrzebne do podglądu procesu zakładania działalności. Możesz je usunąć w każdej chwili.
Zapoznałem/am się z regulaminem i akceptuję go.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od inFakt informacji o ofercie spółki oraz wiadomości dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej na wskazany wyżej adres email lub poprzez kontakt telefoniczny, w tym SMS na podany wyżej numer telefonu. Zgodę można wycofać w każdej chwili, wysyłając email na adres [email protected].Więcej
Chcę zamówić rozmowę
Administratorem danych osobowych jest inFakt Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, ul. Szlak 49, 31-153 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu świadczenia usługi udostępnienia programu do księgowości, w celu wykonania obowiązków nałożonych na Administratora przepisami prawa, a także – jeżeli wyraziłeś/aś zgodę na kontakt marketingowy – do przekazywania informacji handlowej. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce Prywatności Więcej
Dowiedz się więcej o usłudze

Nowe zasady obliczania składki zdrowotnej

Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej, podatku liniowego oraz ci, którzy korzystają z ulgi IP Box, będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia, jeżeli ich dochód nie przekroczy 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Dla dochodów powyżej tego progu wprowadzono dodatkową stawkę 4,9% od nadwyżki.

Składki dla ryczałtowców i korzystających z karty podatkowej

Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia, jeżeli ich przychody nie przekroczą 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Przekroczenie tego progu skutkować będzie dodatkową składką 3,5% od nadwyżki.

Osoby rozliczające się w formie karty podatkowej oraz współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą zapłacą stałą składkę zdrowotną9% od 75% minimalnego wynagrodzenia.

Koniec możliwości odliczenia składek zdrowotnych

Rząd zaproponował jednak dalej idące zmiany, tym razem już na niekorzyść podatników. Od 2026 roku przedsiębiorcy nie będą mogli odliczać zapłaconych składek zdrowotnych od podatku dochodowego. Rząd tłumaczy to dążeniem do uproszczenia systemu podatkowego i zdrowotnego. Jednak jak wprost stwierdza Główny Doradca Podatkowy inFaktu Piotr Juszczyknie jest to uproszczenie systemu.

Przed zmianami choćby składka zdrowotna była odliczana w części z podatku i nie budziło to żadnych problemów technicznych. Problem leży w wysokości składki zdrowotnej i jej skomplikowanych zasadach wyliczenia, tym bardziej, iż składki społeczne są odliczane od podstawy. Wyłączenie jednej składki jest większym problemem, niż wprowadzenie dla każdej składki tego samego systemu odliczania.

Piotr Juszczyk
Główny Doradca Podatkowy inFaktu

Przykład

Gdyby zaproponowane rozwiązania działały już teraz, w 2024 r., to przy obecnych limitach, podatnicy rozliczający się metodą podatku liniowego musieliby zapłacić podatek większy o 2204 zł.

Korzyści finansowe dla przedsiębiorców

Nowe rozwiązania mają obniżyć wysokość składek dla firm osiągających, jak wskazuje rząd, niskie i średnie dochody.

Największe korzyści odniosą podatnicy rozliczający się skalą podatkową. W przypadku ryczałtu będzie korzyść rzędu maksymalnie 300 zł miesięcznię. W przypadku ryczałtu część przedsiębiorców zyska, a część straci.

Piotr Juszczyk
Główny Doradca Podatkowy inFaktu


Według Oceny Skutków Regulacji do projektu ustawy na rozwiązaniu skorzystać ma choćby 2,5 mln przedsiębiorców. Budżet państwa zabezpieczył na te zmiany 4,6 miliarda złotych.

Co to oznacza dla firm?

Zmiany mają na celu przywrócenie sytuacji do równowagi po reformie w składce zdrowotnej, jaką wprowadził Polski Ład. Jednocześnie za obniżeniem składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców, wprowadzone mają zostać ograniczenia, jak brak możliwości odliczenia składek zdrowotnych od podatku. Przedsiębiorcy powinni szczegółowo przeanalizować nowe przepisy i dostosować swoje finanse do nowych zasad, które mają wejść w życie za nieco ponad rok.

Zmiany w składce zdrowotnej od 2025 r.

Już wcześniej rząd zaproponował zmiany w składce zdrowotnej, które mają wejść w życie z początkiem 2025 roku. Piszemy o tym więcej we wpisie na Blogu Składka zdrowotna w dół od 2025 roku. Ten projektu ustawy (UD144) zaproponowany przez resort zdrowia, wraz ze złożoną autopoprawką, również trafił już do Sejmu.

Idź do oryginalnego materiału