Nowa funkcjonalność w e-Urzędzie Skarbowym. Raport podatnika pomoże przedsiębiorcom

3 miesięcy temu

Zebranie w jednym miejscu wszystkich kluczowych informacji podatkowych dotyczących firmy to nowa funkcjonalność w e-Urzędzie Skarbowym. Raport podatnika, bo taką nosi nazwę, ma poprawić przejrzystość zarządzania podatkami przedsiębiorstw.

Nowy dokument możliwy do wygenerowania jest narzędziem informacyjnym, które ułatwi kontrolę nad finansami przedsiębiorstw. Może być przydatne na przykład dla zewnętrznej firmy, która prowadzi jej sprawy księgowe. W prosty sposób umożliwi bowiem uwiarygodnienie informacji przekazanej firmie przez przedsiębiorcę. Posiłkowanie się raportem wpłynie również na zminimalizowanie ryzyka błędów.

Warto przeczytać: Fundusze Europejskie będą wspierać innowacyjne rozwiązania. Trwa nabór NCBR

Budowa raportu

Raport podatnika składa się z kilku sekcji. Najważniejsze z informacji dostępnych za jego pośrednictwem to, oprócz danych podatnika, informacje o posiadaniu zaległości podatkowych i o prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym wobec podatnika. W raporcie wskazane są również nieprawidłowości w zakresie zaliczek i dane dotyczące poprawności złożonych deklaracji podatkowych.

Oprócz tego zawarto w nim także listę pełnomocników podatnika wraz z ich uprawnieniami, a także o przynależności do grupy VAT lub grupy kapitałowej.

„Raport ma charakter informacyjny i może nie obejmować wszystkich danych posiadanych przez Krajową Administrację Skarbową. Dlatego jego generowanie powinno być traktowane jako element szerszego nadzoru nad sytuacją podatkową, a nie jako jedyne źródło informacji” – przestrzega Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości oraz kadr i płac w Systim.pl.

Generowanie raportu

Raport jest dostępny w systemie e-Urząd Skarbowy po zalogowaniu się z wykorzystaniem z profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Użytkownicy z dostępem rozszerzonym mogą zarządzać dostępem innych osób do korzystania z konta organizacji w systemie e-US.

„Wygenerowanie raportu przez księgowego jest możliwe w sytuacji, kiedy uzyska on odpowiednie uprawnienia. Te jednak dotyczą tylko osób prawnych i jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi posiadającymi NIP” – wyjaśnia Beata Tęgowska.

Raport dostępny w formacie PDF jest istotny do północy w dniu, w którym został pobrany.

Warto przeczytać: Urzędy skarbowe poprawiły skuteczność. Kontroli jest coraz mniej, ale ich efekty są imponujące

Idź do oryginalnego materiału