Analiza zmian w etykietach energetycznych pod kątem ich zgodności z rozporządzeniem 2019/2020
Coraz więcej klientów podczas zakupu sprzętu elektronicznego kieruje się nie tylko samą ceną, ale także oznaczeniem wskazującym na stopień energooszczędności danego urządzenia. Jest to podyktowane chęcią oszczędnego sposobu prowadzenia gospodarstwa domowego, ale także rosnącą świadomością ekologiczną. Od 1 września 2021 r. Unia Europejska nakazuje zmianę etykiet energetycznych. Każdy produkt wprowadzony do sprzedaży po tej dacie musi być oznakowany już według nowych wskazań.
Zmiana klasyfikacji
Prawodawcy Unii Europejskiej wraz z zespołem naukowców i specjalistów z różnych dziedzin doszli do wniosku, iż w tej chwili funkcjonujący system klasyfikacji energetyczności produktów nie jest już wystarczający. Do tej pory produkty energooszczędne oznaczano dzięki symboli A+, A++, A+++. Konsument sięgający po nie miał pewność, iż w porównaniu do innych, te oznaczone wyżej wspomnianymi symbolami wyróżniają się pod względem poboru mocy oraz wpływu na środowisko. Jednocześnie Wspólnota Europejska nieustannie podnosiła wymagania wobec producentów i dystrybutorów sprzętów elektrycznych oraz oświetleniowych. Z biegiem lat doprowadziło to do sytuacji, iż wszystkie produkty wprowadzone na rynek europejski spełniały wymagania energooszczędności. Tym samym etykiety energetyczne powoli ulegały dewaluacji. Dla przeciętnego konsumenta nie znającego się na specjalistycznych parametrach sprzętu, bardzo trudne stało się rozróżnienie wyrobów bardziej zaawansowanych pod kątem technologicznym. W odpowiedzi na ten problem Prawodawcy Unii Europejskiej postanowili stworzyć zupełnie nowy system klasyfikacji. Wejdzie on w życie od 1 września 2021 r. Od tego dnia sprzęty oznaczone symbolem A+ będą klasyfikowane do grupy G lub F, natomiast produkty z grupy A+++ trafią do kategorii C/D. Oznaczenie A będzie zarezerwowane wyłącznie dla wyrobów najbardziej zaawansowanych technologicznie. Ma to zachęcić zarówno klientów jak i producentów do szukania najbardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Unia Europejska pragnie tym samym jeszcze bardziej ukierunkować rynek na ekologię.
Jak zmienią się etykiety energetyczne
Poniżej przedstawiamy zestawienie dwóch etykiet energetycznych dla źródeł światła. Jak można zauważyć, po prawej stronie widnieje już aktualny od września zakres energetyczny rozpoczynający się od grupy A, a kończący na grupie G. Oprócz tego pojawia się zupełnie nowy element w postaci kodu QR. Każdy producent oraz importer ma obowiązek rejestracji produktów w bazie EPREL, a następnie wygenerowania dla nich odpowiedniego kodu QR. Ma to pomóc klientom jeszcze sprawniej poruszać się po unijnej bazie i szybciej zdobywać ważne dla nich ich informacje. Sprzedawcy mogą spodziewać się zapytań ze strony klientów, dlaczego np. żarówki które kupowali do tej pory znajdują się w tej chwili w niższej grupie energetycznej. Należy im wtedy wytłumaczyć, iż zmienił się sam system klasyfikacji, natomiast parametry sprzętu pozostały takie same. Dodatkowo na nowych etykietach, w przypadku sprzętu elektronicznego takiego jak pralki czy lodówki pojawią się piktogramy informujące o cechach danego urządzenia. Nowością będzie też klasyfikacja sprzętu pod kątem hałasu, który wydaje podczas pracy. Urządzenia najcichsze otrzymają klasę A, a najgłośniejsze klasę D. Zmieni się również sposób pomiaru urządzeń pod względem energooszczędności.
Gdzie można znaleźć wyczerpujące informacje o zmianach
Jako Ośrodek Badawczo – Rozwojowy pełnimy usługi także w zakresie informacyjnym. Nasi eksperci z chęcią odpowiedzą na wszelkie rodzące się pytania odnośnie zmian zachodzących w etykietach energetycznych. Pomagamy także rejestrować produkty w bazie EPREL. Zapraszamy do kontaktu. W górnej zakładce strony znajdą Państwo wszelkie potrzebne dane.