Nowe narzędzie w walce z bezdomnością zwierząt

2 miesięcy temu
  • Obowiązkowa identyfikacja psów i kotów zacznie obowiązywać od dnia pierwszego szczepienia lub wprowadzenia zwierzęcia do schroniska.
  • Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów (dalej: KROPiK) będzie gromadził dane umożliwiające identyfikację zwierząt i ich właścicieli.
  • System zostanie zintegrowany z aplikacją mObywatel, co ułatwi dostęp do danych oraz przypomnienia o szczepieniach.

Cel projektu ustawy o KROPiK

Projekt ustawy o KROPiK ma na celu wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji psów i kotów w Polsce. Elektroniczna identyfikacja zwierząt jest uznawana za jedno z najskuteczniejszych narzędzi w walce z bezdomnością zwierząt, co pozwoli na szybsze odnajdywanie właścicieli zagubionych zwierząt oraz zmniejszenie liczby zwierząt trafiających do schronisk.

Obowiązki gmin w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzętami

Zgodnie z art. 11 ustawy z 21.8.1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1580), gminy są zobowiązane do zapobiegania bezdomności zwierząt, ich wyłapywania oraz zapewniania opieki nad nimi. Corocznie gminy muszą opracowywać program opieki nad zwierzętami, który może obejmować również znakowanie zwierząt na terenie gminy. Mimo tych działań, problem bezdomności zwierząt wciąż narasta.

Wprowadzenie obowiązkowej rejestracji i identyfikacji psów i kotów ma znacząco wspomóc realizację programów opieki nad zwierzętami. Już wcześniej Najwyższa Izba Kontroli wskazywała na konieczność takiego rozwiązania, podkreślając, iż brak obowiązkowej identyfikacji utrudnia gminom efektywną realizację działań na rzecz zwierząt.

Tworzenie i zarządzanie KROPiK

Projekt ustawy zakłada utworzenie oraz określa zasady prowadzenia KROPiK, jak również zasady znakowania i rejestracji w KROPiK.

Rejestr ten będzie zarządzany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej: ARiMR) i prowadzony w systemie teleinformatycznym.

KROPiK zostanie zbudowany przez ministra adekwatnego ds. informatyzacji we współpracy z ministrem adekwatnym ds. rolnictwa. Zasady tej współpracy zostaną określone w porozumieniu zawartym na podstawie przepisów przewidzianych w projektowanej ustawie.

KROPiK będzie rejestrem publicznym w rozumieniu art. 3 pkt 5 ustawy z 17.2.2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 307; dalej: InformPodPublU).

Dane zgromadzone w KROPiK będą dostępne dla gmin, policji, służb weterynaryjnych oraz innych uprawnionych organów, co umożliwi skuteczniejsze zarządzanie problemem bezdomności zwierząt.

Zakres danych gromadzonych w KROPiK

Jak wynika z projektu ustawy, KROPiK będzie gromadzić podstawowe dane umożliwiające identyfikację zarejestrowanego psa lub kota oraz dane identyfikujące właściciela zwierzęcia. W przypadku zwierząt przebywających w schroniskach dla zwierząt w KROPiK będą zarejestrowane dane podmiotu prowadzącego schronisko dla zwierząt oraz nazwę i adres tego schroniska.

KROPiK będzie gromadził następujące informacje:

  1. niepowtarzalny numer psa albo kota generowany przez KROPiK podczas rejestracji;
  2. numer transpondera wszczepionego psu albo kotu;
  3. nazwę, rasę, umaszczenie, płeć psa albo kota oraz datę urodzenia psa albo kota, o ile jest znana;
  4. dotyczące właściciela psa lub kota: miejsce zamieszkania albo siedzibę; imię, nazwisko i adres albo nazwę i adres oraz numer telefonu kontaktowego; numer identyfikacyjny PESEL, a w przypadku osoby fizycznej nie posiadającej numeru PESEL – kod kraju i numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość tej osoby; numer identyfikacyjny REGON, o ile został nadany; numer w KRS oraz numer NIP;
  5. dotyczące podmiotu prowadzącego schronisko dla zwierząt, w którym przebywa pies albo kot: miejsce zamieszkania albo siedzibę; imię, nazwisko i adres albo nazwę i adres oraz numer telefonu kontaktowego; numer identyfikacyjny PESEL, a w przypadku osoby fizycznej nie posiadającej numeru PESEL – kod kraju i numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość tej osoby; numer REGON, o ile został nadany; numer w KRS oraz numer NIP; nazwa schroniska i adres, pod którym jest prowadzone; datę przyjęcia psa albo kota do schroniska; datę wydania psa albo kota ze schroniska oraz imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres, a także numer telefonu kontaktowego podmiotu, któremu wydano tego psa albo kota;
  6. o umiejscowieniu wszczepionego transpondera;
  7. datę wszczepienia transpondera, o ile jest znana;
  8. datę rejestracji psa albo kota;
  9. daty przeprowadzenia obowiązkowych ochronnych szczepień przeciwko wściekliźnie;
  10. niepowtarzalny numer druku, o ile psu albo kotu został wydany paszport;
  11. informację o ubezpłodnieniu psa albo kota, o ile zostało przeprowadzone, w tym o dacie jego przeprowadzenia, o ile jest znana;
  12. informację o śmierci psa albo kota, w tym o jej dacie, o ile jest znana.

Dostęp do informacji i integracja z mObywatel

Jak wskazują projektodawcy, KROPiK będzie zintegrowany z systemem mObywatel, co ułatwi właścicielom zwierząt dostęp do danych swoich pupili. Aplikacja pozwoli na aktualizację informacji o zwierzęciu, a także umożliwi przypomnienia o nadchodzących szczepieniach, co zwiększy efektywność zarządzania opieką nad zwierzętami.

Obowiązek oznakowania i rejestracji

Zgodnie z projektem ustawy, obowiązkowemu oznakowaniu i rejestracji będą podlegać:

  1. psy – w terminie do dnia pierwszego szczepienia przeciwko wściekliźnie albo do dnia poprzedzającego dzień wprowadzenia do obrotu, o ile zdarzenie to nastąpi wcześniej, albo do dnia następującego po dniu przyjęcia do schroniska;
  2. koty – w terminie do dnia poprzedzającego dzień wprowadzenia do obrotu albo do dnia następującego po dniu przyjęcia do schroniska.

Obowiązek zapewnienia oznakowania i rejestracji psa lub kota ma spoczywać na jego właścicielu, a w przypadku psa lub kota przebywającego w schronisku, na podmiocie prowadzącym to schronisko.

Rejestracja w KROPiK

Rejestracja psa albo kota ma polegać na pierwszym, jednoczesnym wprowadzeniu do KROPiK określonych w przepisach informacji, o ile będą one znane podczas rejestracji.

Rejestracji psa albo kota dokonywać będzie lekarz weterynarii wpisany do ewidencji lekarzy weterynarii uprawnionych do znakowania i rejestracji psów i kotów, po uwierzytelnieniu w sposób określony w art. 20a ust. 1 InformPodPublU albo art. 20a ust. 2 InformPodPublU.

Po rejestracji psa albo kota lekarz weterynarii wyda zaświadczenie zawierające informacje wprowadzone do KROPiK podczas rejestracji.

Co istotne, w przypadku rejestracji psa albo kota lub zmiany, lub uzupełniania informacji w KROPiK, dokonywanych przez lekarza weterynarii, właściciel psa lub kota jest obowiązany do okazania temu lekarzowi weterynarii, na jego żądanie, dokumentu potwierdzającego swoją tożsamość.

Etap legislacyjny

1.10.2024 r. projekt ustawy o KROPiK opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. w tej chwili projekt jest na etapie konsultacji publicznych i opiniowania.

Idź do oryginalnego materiału