Nowe projekty zmian Ordynacji podatkowej i KKS

2 dni temu

Rada Ministrów przyjęła projekty zmian w Ordynacji podatkowej i Kodeksie karnym skarbowym (KKS). Celem nowelizacji jest uproszczenie procedur podatkowych i dostosowanie prawa do przepisów unijnych. Co i od kiedy ma się zmienić?

Co zakładają projektowane nowelizacje?

Kluczowe zmiany dotyczą między innymi:

  • modyfikacji zasad naliczania odsetek, w tym ograniczenia naliczania odsetek w czasie kontroli podatkowej lub celno-skarbowej, o ile będą trwały dłużej niż 6 miesięcy;
  • obniżenia maksymalnej liczby stawek dziennych grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe – związane z niewykonaniem obowiązków formalnych lub naruszeniem ustawowych terminów (m.in. za niezłożenie w terminie informacji o cenach transferowych);
  • rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika – zasada ma dotyczyć również wątpliwości w zakresie stanu faktycznego, a nie – jak dotychczas – wątpliwości co do treści przepisów prawa.

Skutki dla podatników

Nowe pakiety deregulacyjne zmniejszają zakres obowiązków podatników oraz łagodzą kary za ich niewykonywanie, ale nadal zakładają wiele wyjątków i nie mają postulowanego przez przedsiębiorców kształtu. Trudno w tej chwili przewidzieć ich wpływ na sytuację podatników w przyszłości. Przykładowo rozwiązanie dotyczące nienaliczania odsetek za zwłokę w przypadku kontroli, która trwa dłużej niż 6 miesięcy, nie będzie dotyczyło sytuacji, gdy przyczyna wydłużonego czasu jest „niezależna od organu”. Pozostawia to więc duże pole dla niepewności po stronie podatników.

Status zmian

Oba projekty skierowano do sejmu na początku maja. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy projekty wejdą w życie w obecnych formach, a także – kiedy dokładnie się to stanie. O zmianach w procesie legislacyjnym będzie informować na bieżąco.

Zapraszamy do kontaktu w przypadku pytań lub wątpliwości związanych z projektowanymi nowelizacjami Ordynacji podatkowej i Kodeksu karnego skarbowego.

Idź do oryginalnego materiału