Chyba żadne inne regulacje nie zmieniają się tak szybko, jak te dotyczące prawa pracy. Warto być jednak z nimi na bieżąco, ponieważ stanowią podstawę funkcjonowania dla pracowników i pracodawców. Tym razem planowana zmiana dotyczy nie mniej istotnej kwestii, ponieważ wiąże się z płacą minimalną. Polska powinna wdrożyć unijną dyrektywę w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Prace jednak przez cały czas trwają. A jak nowe przepisy mają szansę wpłynąć na rynek pracy? Temat szczegółowo omówiła apl. adw. Zuzanna Dzierżanowska z Działu Prawa dla Biznesu w swoim artykule „Płaca minimalna: jakie zmiany przyniesie wdrożenie unijnych standardów?”, który ukazał się w „Forbes”.
Autorka wskazała najważniejsze obowiązki jakie czekają na Państwa członkowskie, w tym Polskę, w związku wdrożeniem nowych przepisów. Na samym początku będą musiały odpowiednio poinformować o krajowych regulacjach wdrażających dyrektywę oraz o obowiązujących przepisach w zakresie adekwatności ustawowych wynagrodzeń minimalnych, wsparcia dla rokowań zbiorowych w zakresie ustalania wynagrodzeń oraz zapewnienia skutecznego dostępu pracowników do ochrony płacowej zgodnie z prawem lub umowami zbiorowymi.
Dodatkowo mec. Dzierżanowska omówiła kolejny obwiązek wynikający z dyrektywy, jakim będzie monitorowanie wynagrodzenia minimalnego. Wyjaśniła w jaki sposób państwa członkowskie mogą to robić i jakie konsekwencje będzie to miało dla rynku pracy. Autorka wspomniała również o obowiązku zapewnienia skutecznego zaangażowania partnerów społecznych w prace legislacyjne oraz konieczność zawarcia opisu tego zaangażowania w składanej przez nie informacji. Pracodawcy powinni przygotować się na zmiany, gdyż wpłyną one na koszty zatrudnienia oraz na konieczność dostosowania systemów płacowych. Czego jeszcze mogą się spodziewać?
Szczegóły w artykule – https://www.forbes.pl/opinie/dyrektywa-ue-o-placy-minimalnej-co-czeka-polskich-pracodawcow/wtx6683