Nowe urlopy 2023. Korzystne zmiany w Kodeksie Pracy mają niedługo wejść w życie. Kto zyska dodatkowe dni wolne?

1 rok temu

Wszystko wskazuje na to, iż już niedługo czeka nas prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy. Szykują się ogromne zmiany w urlopach 2023, które prawdopodobnie wejdą w życie w ciągu najbliższych miesięcy. Rząd przyjął właśnie projekt przepisów, które mają dostosować polskie prawo do obowiązujących dyrektyw unijnych. Pracowników czeka kilka nowości – m.in. korzystniejsze zasady urlopów macierzyńskich i rodzicielskich, a także dodatkowe dni wolne na opiekę. Od kiedy nowe urlopy 2023?

Nowe urlopy – od kiedy 2023?

Na jednym z ostatnich posiedzeń Rada Ministrów przyjęła projekt zmian, które mogą niedługo zrewolucjonizować Kodeks pracy. Nowe przepisy podyktowane są koniecznością wdrożenia do polskiego prawa unijnych dyrektyw – w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz tzw. dyrektywy rodzicielskiej. W związku ze zmianami pracownicy mogą spodziewać się nowości urlopowych. Dodatkowe dni wolne 2023, które mają pojawić się w przepisach, to specjalny 5-dniowy urlop opiekuńczy oraz 2 dni urlopu spowodowanego działaniem “siły wyższej”. Na jakich zasadach będzie można z nich skorzystać?

Dodatkowy urlop 2023

Dodatkowy urlop w 2023 z powodu działania siły wyższej to zupełnie nowy rodzaj zwolnienia od pracy. Pracownik będzie mógł skorzystać z dwóch wolnych dni (lub 16 godzin) w przypadku wystąpienia jakichś nieoczekiwanych zdarzeń w rodzinie, które wymagają jego pilnej obecności. Chodzi np. o wypadek członka rodziny, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, choroba itp. W trakcie trwania tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do do 50% wynagrodzenia, który będzie obliczany jak pensja za czas urlopu wypoczynkowego.

Urlop na dziecko 2023

Nowelizacja przepisów planowana na 2023 rok wprowadza również nowy urlop opiekuńczy 2023. Unijna dyrektywa zakłada, iż każdy pracownik powinien mieć prawo do 5 dni wolnego na opiekę, ale – co interesujące – takie rozwiązanie nie będzie przysługiwać wyłącznie rodzicom. Z urlopu będzie można skorzystać również w przypadku konieczności zapewnienia opieki najbliższemu członkowi rodziny (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek/małżonka) lub osobie zamieszkującej z nami we wspólny gospodarstwie domowym, jeżeli wymaga ona opieki ze względu na zły stan zdrowia. Niestety zgodnie z przyjętym projektem urlop ten ma być bezpłatny, chociaż unijne wytyczne zalecały zachowanie wynagrodzenia za ten okres.

Aby otrzymać 5 dni opieki na dziecko lub innego członka rodziny lub osobę zamieszkałą z nami w jednym gospodarstwie domowym, trzeba będzie złożyć wniosek w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem tego urlopu.

Urlop rodzicielski i macierzyński 2023

Korzystne zmiany szykują się również dla świeżo upieczonych rodziców. Jak wynika z projektu, urlop rodzicielski ma zostać wydłużony do 41 tygodni (43 w przypadku ciąży mnogiej). Zgodnie z przepisami każde z rodziców ma mieć zagwarantowane prawo do urlopu w określonym wymiarze – 9 tygodni urlopu dla ojca ma być nieprzenaszalne na matkę. Natomiast zasiłek macierzyński ma wynosić 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za cały okres urlopu rodzicielskiego

Czytelnicy pytają, od kiedy nowe urlopy 2023

Urlop siła wyższa od kiedy?

Na razie Rada Ministrów dopiero przyjęła projekt tych zmian, ale wszystko wskazuje na to, iż urlop ten wejdzie w życie w ciągu kilku miesięcy.

2 dni opieki nad dzieckiem – komu przysługuje?

Aktualnie wyłącznie rodzicom, którzy zatrudnieni są w oparciu o umowę o pracę.

Kto zyska dodatkowe dni urlopu 2023?

Zyskają osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Idź do oryginalnego materiału