Nowe wyjaśnienia UOKiK dotyczące zgłaszania transakcji w ramach kontroli inwestycji

3 miesięcy temu

9 maja 2024 r. Prezes UOKiK przedstawił zaktualizowane wyjaśnienia dotyczące zgłaszania transakcji w ramach kontroli inwestycji. To odpowiedź na liczne wątpliwości i pytania przedstawiane przez przedsiębiorców.

Na czym polega kontrola (niektórych) inwestycji?

Aby zapobiec przejęciom przedsiębiorstw prowadzących działalność w obszarach strategicznych dla kraju, zostały wprowadzone ścisłe regulacje dotyczące kontroli nad inwestycjami w polskie spółki przez podmioty spoza UE, EOG i OECD.

Wszystkie transakcje spełniające przesłanki określone w ustawie[1] powinny zostać zgłoszone do adekwatnego organu nadzorczego (zazwyczaj jest to Prezes UOKiK), który może sprzeciwić się takiej inwestycji.

W związku z tym, iż postępowania toczące się przed UOKiK – podobnie jak antymonopolowe – są sformalizowane, Prezes organu opublikował wytyczne, które miały pomóc zgłaszającym w przejściu tej procedury. W miarę upływu czasu i stosowania przepisów, pojawiła się potrzeba zaktualizowania wytycznych, aby całkowicie rozwiewały wątpliwości i odpowiadały na praktyczne problemy zgłaszających

Problemy przedsiębiorców uwzględnione w wyjaśnieniach Prezesa UOKiK

W zaktualizowanych wyjaśnieniach pojawiły się szczegółowe informacje dotyczące współpracy między UOKiK a zgłaszającym inwestycję podlegającą kontroli, w przypadku obowiązkowej notyfikacji bezpośredniej inwestycji zagranicznej („FDI”) do Komisji Europejskiej.

Pomimo tego, iż lista informacji jest ujawniona w art. 9 ust. 2 Rozporządzenia[2], to uzupełnianie formularza FDI budziło wątpliwości wśród przedsiębiorców. Prezes wyszedł im naprzeciw i w nowych wytycznych wyjaśnił, jak poprawnie opisać wymagane dane. Zadeklarował również dostępność pracowników UOKiK i możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi, by uniknąć przedłużania się postępowania.

Doprecyzowane zostały także kwestie proceduralne dotyczące zakresu wymaganych informacji i dokumentów, które należy przedstawić Prezesowi UOKiK oraz wymogi formalne dotyczące tłumaczeń i legalizacji dokumentów zagranicznych.

W wyjaśnieniach przedstawiono także „mapę” postępowania (poszczególne etapy i czas trwania) prowadzonego przez UOKiK.

Zaktualizowane wyjaśnienia są dostępne na stronie internetowej UOKiK. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, ponieważ stanowią doskonałą wskazówkę, jak już na etapie planowania transakcji przygotować się do zgłoszenia i maksymalnie skrócić czas jego procedowania.

W przypadku pytań związanych z powyższym tematem, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.


[1] Ustawa o kontroli niektórych inwestycji z dnia 24 lipca 2015 roku (Dz. U. z 2023 r. poz. 415)

[2] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/452 z dnia 19 marca 2019 r. ustanawiającego ramy monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Unii Europejskiej

Idź do oryginalnego materiału