O czym traktuje norma 61000-3-2:
Określa ona limity harmonicznych prądu, które mogą być generowane przez urządzenia elektryczne podłączone do sieci elektroenergetycznej. Ma na celu zapobieganie powstawaniu niepożądanych zaburzeń harmonicznych w sieciach elektrycznych, które mogą mieć negatywny wpływ na inne urządzenia podłączone do tej samej sieci.
Nowe wytyczne
W tym roku pojawił się nowy załącznik A2:2024, który wprowadza nowe terminy
i definicje odzwierciedlające rzeczywiste oprawy oświetleniowe na rynku oraz określa sposób testowania niektórych opraw czy urządzeń sterujących. W załączniku znajdziemy między innymi definicje czym są oprawy zintegrowane i niezintegrowane oraz sposób wykonywania badań dla opraw zintegrowanych np. z czujnikiem ruchu, zmierzchu lub kamerą monitorującą.
Dlaczego oprawy oświetleniowe ?
Z uwagi na fakt iż urządzenia oświetleniowe wykorzystujące technologię LED mogą wywoływać zaburzenia elektromagnetyczne, zakłócać przy tym pracę innych urządzeń oraz komunikację radiową, jak również mogą być podatne na takie zaburzenia należy je testować zgodnie z ww. normą.
Niestety pomimo deklarowania przez producentów/ importerów zgodności opraw oświetleniowych z normą 61000-3-2, rzeczywistość jest zupełnie inna i wiele produktów nie spełnia wymaganej normy.
Takie oprawy powinny zostać usunięte z rynku.
Konsekwencje niespełnienia wymagań!
Konsekwencją niespełnienia wymagań normy jest nie tylko usunięcie produktu
z rynku, ale również kary finansowe nakładane przez UOKIK jak również wpisanie producenta/importera wraz z niezgodnym produktem do międzynarodowej bazy wyrobów niezgodnych RAPEX. Obejmuje ona wszystkie kraje Unii Europejskiej.