Nowe zasady przekazania podatku na rzecz organizacji pozarządowych

1 rok temu

W tym roku już po raz dwudziesty możemy zadecydować o przekazaniu części swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. Jest to istotne źródło finansowania dla tzw. trzeciego sektora, czyli organizacji pozarządowych, zapewniających środki na bieżącą i przyszłą działalność. Co istotne, przekazanie 1,5 proc. podatku nic nie kosztuje – jest to część podatku, który i tak trzeba zapłacić. Zatem każdy z nas ma wybór, czy pieniądze te trafią do budżetu państwa, czy wybranej organizacji realizującej cele społeczne. Możemy również przekazać część swoich podatków na rzecz organizacji walczącej o… niższe podatki – czyli Fundację Warsaw Enterprise Institute.

1,5% podatku na rzecz OPP

Możliwość przekazywania najpierw 1 proc., a od tego roku 1,5 proc., należnego podatku dochodowego powstała w 2004 r. przy okazji uchwalenia ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Organizacje pozarządowe są jednym z kluczowych filarów społeczeństwa obywatelskiego, dlatego istotną kwestią jest zapewnienie im niezależnego źródła finansowania, żeby mogły realizować cele społeczne.

Komu przekazać 1,5% podatku?

Co istotne, przekazać 1,5 proc. może każda osoba objęta podatkiem od osób fizycznych i jest to banalnie proste. Instytucję 1,5 proc. można traktować jako przejaw demokracji bezpośredniej, gdzie obywatele samodzielnie decydują o tym, na co bezpośrednio idzie część ich podatków. Zatem pula środków z 1,5 proc. stanowi swoisty budżet partycypacyjny, który można przeznaczyć na wybrany, społecznie użyteczny cel. o ile zrezygnujesz z tej możliwości, to de facto pozbawiasz się prawa głosu i pozwalasz podjąć decyzję rządzącym, a nie od dziś wiadomo, iż wydatkowanie środków publicznych nie zawsze odbywa się efektywnie.

Jak przekazać 1,5% na OPP?

Wystarczy w „papierowym” zeznaniu podatkowym znaleźć rubrykę „wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” i wpisać numer KRS wybranej organizacji oraz przeznaczaną kwotę (która nie może przekroczyć 1,5 proc. należnego podatku). Dodatkowo można wskazać cel szczegółowy oraz informacje dodatkowe, jak np. dane kontaktowe.

Wypełniając zeznanie przez Internet w serwisie podatki.gov.pl, informacja o przekazaniu 1,5 proc. powinna się wyświetlać na ekranie głównym po potwierdzeniu kwoty nadpłaty lub niedopłaty podatku. W tym przypadku uzupełnienie danych pozostało prostsze – organizację, której chcemy przekazać środki, wybieramy z listy rozwijanej. Internetowa usługa e-PIT będzie dostępna od 15 lutego.

Przekazanie 1,5% podatku przez emerytów i rencistów

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku emerytów i rencistów, którzy otrzymują wypełnione rozliczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby te muszą dodatkowo wypełnić jednostronicowy formularz PIT-OP i wskazać tożsame dane (numer KRS, kwotę oraz ewentualnie cel szczegółowy i informacje dodatkowe).

Przekaż 1,5% podatku Fundacji WEI

Z roku na rok wzrasta liczba świadomych podatników przekazujących (dotychczas) 1 proc. W 2004 r. było to jedynie ok. 80 tys. osób, a w 2022 r. prawie 16 mln. W ubiegłym roku padł również rekord wpłat – przekazano 1 114 355 345,38 zł na 8 945 organizacje. Jednakże przez cały czas około 10 mln podatników nie korzysta z tej możliwości, zatem państwo może decydować o kolejnych milionach złotych. Dlatego też nie dawajcie odebrać sobie prawa do dysponowania 1,5 proc. naszych podatków. Sami zdecydujcie o tym, jakiej organizacji je przekazać. o ile doceniacie naszą pracę możecie wybrać Fundację Warsaw Enterprise Institute – przekazane środki przeznaczymy na obronę Twoich swobód, Twojego dobrobytu.

Nie chcesz, żeby Twoje pieniądze przejęło państwo? Przekaż je Fundacji WEI, wpisując
nr KRS: 0000458888 w swoim zeznaniu podatkowym.

Idź do oryginalnego materiału