Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ewidencji świadczeń zdrowotnych

5 godzin temu
  • Projekt przewiduje m.in. rozszerzenie tabeli kodów uprawnień dodatkowych do świadczeń specjalistycznych udzielanych bez wymaganego skierowania.
  • Nowe kody będą dotyczyć m.in. osób zakażonych wirusem HIV, chorych na gruźlicę, osób uzależnionych i współuzależnionych.
  • Nowelizacja ma charakter porządkujący i nie wprowadza nowych obowiązków sprawozdawczych dla świadczeniodawców.

Podstawa prawna wydania rozporządzenia

Projekt rozporządzenia został opracowany na podstawie art. 190 ust. 1 ustawy z 27.8.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 146; dalej: ŚOZŚrPubU). Przepis ten upoważnia ministra adekwatnego do spraw zdrowia do określenia, w drodze rozporządzenia, zakresu i trybu przetwarzania informacji niezbędnych do realizacji obowiązków sprawozdawczych przez świadczeniodawców.

Cel projektowanych zmian

Zasadniczym celem projektowanego rozporządzenia jest uzupełnienie katalogu kodów identyfikujących uprawnienia dodatkowe świadczeniobiorców do korzystania ze świadczeń ambulatoryjnych specjalistycznych bez wymaganego skierowania. Kody te wykorzystywane są w systemach informatycznych obsługujących dokumentację medyczną oraz sprawozdawczość do Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej: NFZ).

Zakres projektowanych zmian

Projektowane zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26.6.2019 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 610; dalej: InforPrzetŚwiadR) obejmują:

  • zmianę treści § 4 pkt 9 InforPrzetŚwiadR, w zakresie wprowadzenia do wyliczenia;
  • rozszerzenie tabeli nr 13 „Kod tytułu uprawnienia dodatkowego” w części IV „Prawo do ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez wymaganego skierowania” załącznika nr 3 „Kody wymagane do oznaczania poszczególnych kategorii” do InforPrzetŚwiadR.

Modyfikacja zakresu świadczeń realizowanych bez skierowania

Jak wskazano powyżej, projektowane rozporządzenie przewiduje również zmianę treści § 4 pkt 9 InforPrzetŚwiadR, w zakresie wprowadzenia do wyliczenia.

W dotychczasowym brzmieniu nowelizowany przepis określając ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych odwoływał się do konkretnych przepisów art. 57 ust. 2 ŚOZŚrPubU i wymieniał wśród nich świadczenia:

  • dla inwalidów wojennych i wojskowych, osób represjonowanych, kombatantów, żołnierzy zastępczej służby wojskowej, działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz osób deportowanych do pracy przymusowej;
  • dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych;
  • dla uprawnionego żołnierza lub pracownika, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa, oraz uprawnionego żołnierza lub pracownika, którego ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;
  • dla weterana poszkodowanego, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa, oraz dla weterana poszkodowanego, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;
  • dla osób, o których mowa w art. 47 ust. 1a i 1b ŚOZŚrPubU.

Projektowane rozporządzenie przewiduje rozszerzenie powyższego katalogu o świadczenia:

  • dla osób chorych na gruźlicę;
  • dla osób zakażonych wirusem HIV;
  • w zakresie leczenia uzależnień: dla osób zgłaszających się z powodu uzależnienia, dla osób zgłaszające się z powodu współuzależnienia;
  • psychologiczne, psychoterapeutyczne i środowiskowe dla dzieci i młodzieży.

Rozszerzenie tabeli kodów uprawnień dodatkowych do świadczeń specjalistycznych udzielanych bez wymaganego skierowania

Świadczeniodawcy przekazując dane o udzielonym świadczeniu opieki zdrowotnej są m.in. zobowiązani do przekazania w formie kodu informacji o uprawnieniach dodatkowych, jakie przysługują świadczeniobiorcy, o ile skorzystał z nich przy uzyskaniu świadczenia opieki zdrowotnej. Dotychczas InforPrzetŚwiadR nie przewidywało kodów dla każdej grupy uprawnionych, wymienionych w art. 57 ust. 2 ŚOZŚrPubU. W związku z pracami nad wdrożeniem centralnej elektronicznej rejestracji (obecnie testowanej w formie pilotażu, a projekt ustawy wprowadzającej to rozwiązanie jest na etapie uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania) wyniknęła konieczność identyfikacji każdego przypadku, w którym osoba może nie przedstawić wymaganego wobec innych pacjentów skierowania.

Konieczne jest więc uzupełnienie obecnego wykazu o kody dla grup wymienionych w art. 57 ust. 2 pkt 8–9 i 11 ŚOZŚrPubU, tj.:

  • 57G – dla osób zakażonych wirusem HIV;
  • 57H – dla osób chorych na gruźlicę;
  • 57U1 – dla osób zgłaszających się na leczenie uzależnień;
  • 57U2 – dla osób współuzależnionych.

Grupy uprawnione oraz przypisane im kody określa tabela nr 13 „Kod tytułu uprawnienia dodatkowego” w części IV „Prawo do ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez wymaganego skierowania” załącznika nr 3 „Kody wymagane do oznaczania poszczególnych kategorii” do InforPrzetŚwiadR i w związku z powyższym projekt rozporządzenia wprowadza zmiany do tej tabeli.

Co istotne, do tej pory świadczeniodawcy nie dysponowali odrębnymi kodami umożliwiającymi jednoznaczne wskazanie tych szczególnych uprawnień, co utrudniało identyfikację tej grupy świadczeniobiorców oraz osłabiało precyzję danych sprawozdawczych.

Kontekst systemowy i potrzeba regulacji

Projektowane rozwiązanie ma charakter porządkujący i nie wprowadza nowego obowiązku sprawozdawczego. Uzupełnienie katalogu kodów jest istotne w świetle planowanego wdrożenia systemu centralnej elektronicznej rejestracji świadczeń opieki zdrowotnej, który zakłada pełną identyfikowalność przesłanek korzystania ze świadczeń bez skierowania.

Dzięki rozróżnieniu poszczególnych podstaw prawnych w ramach art. 57 ust. 2 ŚOZŚrPubU, możliwe będzie precyzyjne rozliczanie świadczeń, lepsze monitorowanie grup szczególnego ryzyka oraz poprawa jakości danych wykorzystywanych do analiz systemowych.

Etap legislacyjny

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji 15.4.2025 r. w tej chwili projekt podlega konsultacjom publicznym. Zgodnie z projektem rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Idź do oryginalnego materiału