Nowy pierwokup obejmie spółki, które mają nieruchomości w portach morskich

1 rok temu

23 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o portach i przystaniach morskich. Wprowadza ona nowy pierwokup, dotyczący nabycia udziałów i akcji w spółkach, które są:

  • właścicielami,
  • użytkownikami wieczystymi lub współużytkownikami wieczystymi oraz
  • najemcami, użytkownikami lub posiadaczami na podstawie innej umowy (jeśli właścicielem gruntu jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego)

nieruchomości znajdujących się w granicach portów morskich „o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej” – w granicach portów w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie oraz w Świnoujściu. Pierwokup ten będzie przysługiwał Skarbowi Państwa.

Od czasu wejścia w życie tej ustawy, przy sprzedaży udziałów lub akcji w takiej spółce, umowa sprzedaży będzie musiała być zawarta pod warunkiem, iż Skarb Państwa nie wykona prawa pierwokupu. Sprzedający będzie musiał zawiadomić Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o takiej transakcji. Ten, działając w imieniu Skarbu Państwa będzie mógł następnie wykupić te udziały lub akcje.

Wszystkie transakcje dokonane z pominięciem nowego prawa pierwokupu będą nieważne.

Nowelizacja wprowadza też instrument, który pozwoli Skarbowi Państwa nabyć nieruchomość portową, o ile zmieni się skład spółki osobowej będącej jej właścicielem.

Przepisy wskazują, iż o ile do spółki osobowej, która jest:

  • właścicielem,
  • użytkownikiem lub
  • współużytkownikiem wieczystym

nieruchomości położonej w porcie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie lub Świnoujściu będzie przystępował nowy wspólnik, bądź w prawa i obowiązki obecnego wspólnika w takiej spółce będzie wstępowała inna osoba, to Skarb Państwa będzie mógł wykupić tę nieruchomość za cenę rynkową.

Więcej o nabywaniu nieruchomości oraz udziałów w spółkach portowych po wejściu w życie nowelizacji niedługo na naszym blogu.

Idź do oryginalnego materiału