Nowy podatek od ogrodzenia w 2025. Sprawdź, kto zapłaci jak za dom

9 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Z początkiem roku zmianie uległy przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Do definicji budowli dołączyły m.in. ogrodzenia. Kto zapłaci za nie podatek? Nowy obowiązek nie dotyczy wszystkich domów.


Podatek od nieruchomości zmienia się od stycznia 2025 roku.Garaże i ogrodzenia uznane zostały za budowle, dlatego od dzisiaj należy od nich odprowadzić podatek.Nowy obowiązek nie dotyczy jednak wszystkich, a jedynie osób prowadzących działalność gospodarczą.
Ogrodzenia związane z prowadzeniem działalności od 1 stycznia 2025 roku podlegają opodatkowaniu. Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wprowadziła nowe definicje budowli.


Kto zapłaci podatek od ogrodzenia?


Do końca ubiegłego roku ogrodzenia w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych uznawane były za urządzenia budowlane. Business Insider przypomina, iż nowela obowiązująca od 1 stycznia 2025 roku wprowadziła jednak nowe definicje budynków i budowli, a za te ostatni uznane zostały m.in. ogrodzenia.Reklama


Nadal jednak podatek od budowli dotyczy w Polsce jedynie przedsiębiorców, bo "opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej", czytamy w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
W praktyce oznacza to, iż ogrodzenia domów, w których nie jest zarejestrowana i prowadzona działalność gospodarcza, nie podlegają opodatkowaniu.


Nie każde ogrodzenie podlega opodatkowaniu


Ustawa mówi jednak, iż opodatkowaniu podlegają jedynie grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy, jednak istotny jest także fakt, czy dane ogrodzenie stanowi majątek przedsiębiorcy? Serwis przytacza tutaj wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w 2023 roku stwierdził, iż opodatkowaniu podlegają jedynie ogrodzenia w posiadaniu przedsiębiorcy, które wchodzą w skład tego przedsiębiorstwa.
"A zatem o związaniu nieruchomości z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje jej ujęcie w środkach trwałych lub wrzucenie jej w koszty uzyskania przychodów jednorazowo albo faktyczne wykorzystywanie do działalności" - tłumaczy prof. Rafał Dowgier z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku.
W praktyce podatek od ogrodzenia obowiązuje w przypadku faktycznego wykorzystania ogrodzenia do prowadzenia działalności oraz możliwość takiego wykorzystania.
Idź do oryginalnego materiału