W listopadzie NSA wydał wyrok[1], w którym potwierdził, iż Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) ma prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty kosztów kwalifikowanych poniesionych przez spółkę tworzącą PGK i prowadzącą działalność badawczo rozwojową. Odliczenie powinno być limitowane dochodem PGK, a nie spółki zależnej.
Czego dotyczył spór?
W sprawie uczestniczyła spółka, która należy do PGK i jest jednostką badawczo-rozwojową. W ramach jej działalności prowadzone są m.in. prace nad nowymi produktami i technologiami. W związku z tymi pracami spółka ponosi wydatki na działalność badawczo-rozwojową, które spełniają definicję kosztów kwalifikowanych. Ich wartość jest wyższa niż dochód osiągnięty przez spółkę, ale jednocześnie niższa niż kwota dochodu PGK.
Do Dyrektora KIS skierowano pytanie, czy PGK będzie uprawniona do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, które spełniają 3 warunki:
- zostały poniesione przez spółkę należącą do grupy;
- są rozliczane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej;
- nie są większe niż dochód uzyskany przez PGK.
Spółka przyjęła, iż to PGK jest podatnikiem CIT i dlatego tylko grupa może rozliczyć ulgę B+R (do wysokości dochodu PGK).
Jakie stanowisko przyjął Dyrektor KIS?
Dyrektor KIS uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Swoją decyzję uargumentował tym, iż choć spółki tworzące PGK tracą podmiotowość podatkową, to przez cały czas muszą samodzielnie ustalać swoje przychody podatkowe, koszt ich uzyskania oraz ewentualne ulgi i zwolnienia.
Dyrektor KIS zaznaczył też, iż jeżeli dochód spółki jest za niski do odliczenia kosztów kwalifikowanych w pełnej wysokości, to PGK może rozliczyć ulgę, ale tylko do wysokości dochodu spółki.
Stanowisko sądów
Przywołana interpretacja została zaskarżona do WSA, który uwzględnił skargę i przyznał rację spółce. To orzeczenie podtrzymał także NSA. Sąd podkreślił, iż istota ulgi badawczo-rozwojowej polega na odliczeniu kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania podatnika, a w tym przypadku podatnikiem jest PGK. Oznacza to, iż takiego odliczenia może dokonać wyłącznie grupa, a nie tworzące ją spółki. W związku z tym PGK może rozliczyć ulgę do wysokości swojego dochodu. Przedmiotowy wyrok NSA z pewnością rozstrzyga wątpliwości na korzyść spółek, które tworzą PGK i korzystają z ulgi B+R.
Jeśli mają Państwo pytania do prezentowanej tematyki – zapraszamy do kontaktu.
[1] Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2024 sygn. akt. II FSK 179/22