O tej uldze wielu zapomina. Skarbówka zwróci choćby 4,5 tys. zł

5 godzin temu
Kończy się czas na złożenie PIT za ubiegły rok. Wiele osób może mieć ulgę podatkową IKZE. Daje to możliwość odliczenia choćby kilku tysięcy złotych. Wyjaśniamy, jak z niej skorzystać.
Wielkimi krokami zbliża się koniec rozliczeń podatkowych za 2024 rok. Tylko do 30 kwietnia mamy możliwość złożenia PIT. Warto przy tym pamiętać o przysługujących ulgach podatkowych. Wiele osób zapomina o uldze podatkowej IKZE. Wyjaśniamy, o co w niej chodzi.


REKLAMA


Zobacz wideo Holenderski sandwicz, czyli jak korporacje unikają płacenia podatków


Ulga podatkowa IKZE 2025. Na czym polega?
IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, które umożliwia dobrowolne oszczędzanie na emeryturę. Podstawowym warunkiem do skorzystania z ulgi podatkowej IKZE jest dokonywanie wpłat na to konto. Ministerstwo Finansów poinformowało na stronie podatki.gov.pl, iż przy rocznym rozliczeniu podatkowym mogą je później odliczyć osoby, które uzyskują:


dochód opodatkowany według skali podatkowej,
dochód opodatkowany podatkiem liniowym (19 procent),
przychód opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.


Odliczenie przysługuje w wysokości wpłat dokonanych w danym okresie rozliczeniowym, jednak należy pamiętać, iż obowiązują limity. Ważne jest tutaj przeciętne prognozowane miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w danym rok. Wpłaty na IKZE nie mogą przekroczyć kwoty, która odpowiada:


1,2-krotności tego wynagrodzenia,
1,8-krotności tego wynagrodzenia, jeżeli prowadzimy działalność pozarolniczą.


Zwrot podatku za IKZE - ile można otrzymać? choćby kilka tysięcy złotych
Rządowe wyliczenia maksymalnych limitów wpłat na IKZE w 2024 roku to 9 388,80 złotych oraz 14 083,20 złotych dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność. Portal Infor.pl wyliczył, iż przy maksymalnej wpłacie 9 388,80 złotych i PIT 12 procent zyskamy dodatkowe 1 127 złotych. W przypadku PIT 32 procent będzie to aż 3 004,416 złotych. o ile chodzi o działalność gospodarczą (przy maksymalnym limicie w wysokości 14 083,20 złotych), będą to aż 4 506,624 złote.
Ulga podatkowa IKZE - jak skorzystać?
By skorzystać z ulgi IKZE, należy udokumentować dokonane wpłaty. Dokument powinien uwzględniać dane wpłacającego, odbiorcę wpłaty, tytuł oraz kwotę wpłaty. Będzie to na przykład potwierdzenie przelewu bankowego. W sytuacji, gdy nasze wpłaty na IKZE są przekazywane przez pracodawcę, to także powinniśmy mieć dokumenty potwierdzające wysokość wpłat i uprawnienia do ich potrącania. Konieczne jest dołączenie załącznika PIT/O do naszej deklaracji podatkowej.


Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego działa obok IKE, czyli Indywidualnego Konta Emerytalnego. To rozwiązanie działa w Polsce od 1 stycznia 2012 roku. Zgromadzone środki to zabezpieczenie na przyszłość, a także obecne korzyści, co zapewnia ulga podatkowa IKZE.
Idź do oryginalnego materiału