Obajtek: Apeluję, żeby to opublikować. Opinia publiczna powinna wiedzieć

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Daniel Obajtek, europoseł PiS, były prezes Orlenu Źródło: PAP / Leszek Szymański


Były prezes Orlenu Daniel Obajtek zaapelował do nowych władz koncernu o ujawnienie wysokości podatków zapłaconych przez Orlen w pierwszym półroczu 2024 r.


"Ciekawe, ile Grupa Orlen wpłaciła danin do budżetu państwa za I półrocze tego roku, skoro minister (finansów – red.) Andrzej Domański ma aż tak poważny problem z wykonaniem planu dochodów na 2024 rok" – napisał Obajtek w środę na platformie X.


Podkreślił, iż "trudno szukać tych informacji w sprawozdaniu finansowym spółki". "My nigdy tego nie ukrywaliśmy. Za pół roku 2023 wpłaciliśmy rekordowe 36,5 mld zł" – dodał były prezes Orlenu.


Ocenił, iż nowy zarząd spółki "widocznie nie ma się czym pochwalić". "Apeluję, żeby opublikować te dane. Opinia publiczna powinna to wiedzieć" – oświadczył.


twitter


Fatalne wyniki państwowych spółek. Prawie połowa zaliczyła stratę


Z zestawienia opublikowanego na początku października przez Bankier.pl wynika, iż z ponad 20 spółek Skarbu Państwa notowanych na giełdzie blisko połowa odnotowała stratę. "Fatalnie wygląda porównanie z analogicznym okresem roku poprzedniego, kiedy jeszcze rządzili nominaci poprzedniego rządu" – czytamy w tekście.


Z końcem września minął termin publikacji raportów półrocznych z wynikami drugiego kwartału spółek giełdowych. To na ich podstawie dziennikarze przeanalizowali kondycję państwowych firm. Ich łączne wyniki są dużo gorsze niż rok temu.


Zysk Orlenu spadł


"Tylko PGE, Alior, PKO BP, KGHM i Kogeneracja wypracowały lepsze zyski rok do roku. Kolejne trzy spółki: Enea, Energa i BOŚ straty zamieniły w zyski. Z kolei Z.A. Puławy, Grupa Azoty oraz Polski Holding Nieruchomości poprawiły wynik o tyle, iż wykazały mniejsze straty. Natomiast Pekao, PZU, Trakcja i GPW pokazały zyski, ale mniejsze niż w drugim kwartale ubiegłego roku" – wylicza portal.


Orlen, Polimex Mostostal, JSW, Tauron, PKP Cargo, Bogdanka, Police zyski zamieniły w straty. "Trzeba jednak zaznaczyć, iż w kilku przypadkach, decydujące o kwartalnym wyniku były kolejne odpisy księgowe. Największego dokonała JSW, bowiem łącznie odpisała, z uwagi utratę wartości aktywów węglowych, około 6,3 mld zł. Również olbrzymi odpis dokonała Bogdanka, co jak wspomniano skończyło się księgową stratą w II kwartale" – zastrzega Bankier.pl.


Czytaj też:Są wyniki kontroli w Orlenie. Ostra reakcja Obajtka
Idź do oryginalnego materiału