Obowiązek e-doręczeń ponownie przesunięty

1 rok temu

Data, od której komunikacja pełnomocników z urzędami i skarbówką miała być prowadzona wyłącznie elektronicznie, była już kilka razy przekładana. Finalnie wskazano 10.12.2023 r., a wielu adwokatów i radców założyło już odpowiednie skrzynki.

Niektórzy zresztą musieli sporo czekać na zatwierdzenie wniosku, o czym pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej”, zachęcając do niezostawiania tego na ostatnią chwilę. Okazuje się jednak, iż termin znów został przełożony. A ten, kto już skrzynkę założył, musi jej używać.

– Podmioty publiczne wpisane do bazy są zobligowane do doręczania na te adresy pism wymagających potwierdzenia doręczenia – mówi adwokat prof. Grzegorz Sibiga z INP PAN. – Wobec wpisanych do bazy osób wykonujących zawody zaufania (adwokatów, radców prawnych) ustawa przyjmuje zasadę, iż taki wpis jest równoznaczny z żądaniem doręczania na ten adres. Taka komunikacja będzie prowadzona w kręgu posiadających aktywne adresy – dodaje.

Ustawa nie przewiduje „deaktywacji konta”, jedynie wykreślenie z bazy adresów elektronicznych w ściśle określonych sytuacjach i trybie.

Resort informuje, iż przygotował projekt nowelizacji, który pozwoli przesunąć termin jeszcze bardziej, choćby do 1.1.2025 r. Obecna ustawa pozwala na wyznaczenie tego terminu najpóźniej 1.1.2024 r. Ale też wymaga, by był ogłoszony z 90-dniowym wyprzedzeniem (art. 155 ust. 11–12). Dziś nie da się więc już spełnić obu tych wymagań jednocześnie.

Idź do oryginalnego materiału