Obowiązek udostępniania cen ofertowych mieszkań deweloperskich

4 godzin temu
  • Zgodnie z przewidywanymi zmianami deweloperzy będą musieli podawać ceny oferowanych nieruchomości na swoich stronach internetowych, co w rezultacie ma zapobiegać nieuczciwym praktykom handlowym.
  • Nieprzestrzeganie założeń ustawy będzie stanowić praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów i skutkować nałożeniem na deweloperów sankcji.
  • Procedowane zmiany mają wpłynąć na zwiększenie transparentności cen, a co za tym idzie – zwiększenie konkurencyjności na rynku nieruchomości.

Ceny mieszkań dostępne na stronach internetowych

Zgodnie z nowelizacją ustawy z 20.5.2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 695) deweloperzy będą zobowiązani do prowadzenia stron internetowych, na których umieszczą informacje o nieruchomościach wystawionych na sprzedaż, takie jak:

  • prospekt informacyjny dotyczący przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego oraz ich adresy,
  • cena m2 powierzchni użytkowej oferowanych lokali lub domów jednorodzinnych, a także cena pomieszczeń przynależnych, takich jak garaż, ogródek lub miejsce parkingowe,
  • sposób kontaktu nabywcy z deweloperem i adres jego siedziby.

W sytuacji zmiany ceny deweloper będzie zobowiązany do jej uaktualnienia na stronie internetowej, jednocześnie pozostawiając informację o cenie dotychczasowej. Adres strony będzie uwzględniany w ogłoszeniach i reklamach nieruchomości.

W przypadku rozbieżności pomiędzy ceną podaną przez dewelopera na stronie internetowej, a tą oferowaną przy zawarciu umowy, nabywca ma prawo żądania ustalenia najkorzystniejszej dla niego ceny.

Co ważne, deweloperzy będą zobowiązani do przekazywania raz na dobę ministrowi adekwatnemu ds. cyfryzacji informacji, które pojawią się w prowadzonym przez niego serwisie. Regulacja umożliwi powstanie portalu z cenami ofertowymi mieszkań dostępnych na rynku pierwotnym.

Sankcje za nieprzestrzeganie obowiązków informacyjnych

Nowelizacja wprowadza także zmiany do ustawy z 16.2.2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1616; dalej: OchrKonkurU). Znalazł się w niej zapis, zgodnie z którym nieprzestrzeganie obowiązków informacyjnych stanowi praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów w rozumieniu art. 24 OchrKonkurU.

Art. 106 OchrKonkurU daje Prezesowi UOKiK prawo do nałożenia na przedsiębiorcę, który naruszył obowiązki informacyjne, kary pieniężnej. Może ona wynieść nie więcej niż 10% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary.

Skutki procedowanej nowelizacji

Obecny stan prawny nie przewiduje obowiązku udostępniania przez deweloperów cen nieruchomości sprzedawanych w ramach danego przedsięwzięcia. Takie informacje są udzielane na wyraźną prośbę zainteresowanych, co znacząco ogranicza do nich dostęp. Wprowadzenie omawianej regulacji może przyczynić się do większej transparentności cen, a w rezultacie – do zwiększenia konkurencyjności na rynku nieruchomości.

Pojawia się jednak wątpliwość dotycząca zapisu o udostępnianiu cen w momencie sprzedaży lokali, a nie wcześniej, czyli jeszcze podczas ich budowy, kiedy to dochodzi do największej liczby transakcji. Taka regulacja może powodować brak zamierzonych efektów ustawy.

Etap legislacyjny

Ustawa ma wejść w życie po upływie miesiąca od dnia jej ogłoszenia. w tej chwili realizowane są nad nią prace w Senacie, który zdecyduje o kształcie ewentualnych poprawek.

Idź do oryginalnego materiału