Od kiedy liczy się termin na zgłoszenie nabycia spadku?

blog-spadkowy.pl 4 godzin temu

Okoliczność nabycia spadku trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego. To już chyba większość spadkobierców wie. Ale kwestia już nie tak oczywistą pozostaje to, od jakiej daty liczyć termin na zgłoszenie faktu odziedziczenia spadku. Wiele osób myśli, iż termin ten “biegnie” od daty śmierci spadkodawcy. Ale czy tak faktycznie jest?

Potwierdzenie nabycia spadku może nastąpić po przeprowadzeniu sprawy sądowej lub w kancelarii notarialnej.

Doprecyzowując: w sądzie przeprowadzenie spawy spadkowej jest możliwe zawsze. Aby notariusz mógł sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia muszą być spełnione przesłanki określone w ustawie Prawo o notariacie. Oczywiście: pisałam już o tym i na pewno wrócę do tematu, jeżeli tylko będą pytania dotyczące tego zagadnienia.

Ale wracając do tematu: czy każdy musi płacić podatek? Czy każdy musi zgłosić nabycie spadku?

Może wiesz, a może się już domyślasz: nie każdy spadkobierca będzie płacił podatek od spadku.

Kto jest zwolniony z podatku od spadków?

Zgodnie z przepisami ustawy członkowie najbliższej rodziny są zwolnieni z podatku od odziedziczonego majątku – jeżeli zgłoszą fakt nabycia spadku.

Ustawa dokładnie stanowi, o kogo chodzi w kwestii tego zwolnienia:

Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych adekwatnemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Dobrze czyli mamy określenie “powstanie obowiązku podatkowego”. Ale co to znaczy w praktyce?

Nabycie spadku: termin zgłoszenia w urzędzie skarbowym

Nie każdy będzie płacił podatek od spadku. Ale zgłosić nabycie spadku już trzeba. Żona i dzieci spadkodawcy też zgłaszają nabycie spadku w US.

W przypadku żony czy męża będzie to formularz SDZ2, w przypadku dalekiej rodziny czy osób niespokrewnionych inny formularz – ale fakt nabycia spadku zgłaszamy na przygotowanych konkretnych formularzach – znajdziesz je bez trudu np. na stronach urzędów skarbowych.

To co ma znaczenie – i to duże znaczenie – to zachowanie terminu. Nie zostawiaj tego zgłoszenia na ostatni możliwy moment. Skutki przekroczenia terminu mogą być dotkliwe.

Termin! Zachowanie terminów w ogóle jest ważne:) A gdy chodzi o Urząd Skarbowy to już są szczególnie ważne.
Termin – nabycie spadku w sądzie:
Jeśli nabycie spadku następuje po przeprowadzeniu sprawy w sądzie: zgłoszenie nabycia spadku powinno mieć miejsce w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu.
stwierdzającego nabycie spadku,
Zauważ: nie od wydania orzeczenia przez sąd, ale od daty, kiedy to orzeczenie się uprawomocniło.
Termin – nabycie spadku u notariusza:
Jeżeli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia lub europejskie poświadczenie spadkowe, termin 6 miesięcy, o którym mowa w ustawie do zgłoszenia tego nabycia adekwatnemu naczelnikowi urzędu skarbowego liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego,
Czy notariusz zgłosi fakt nabycia przez Ciebie spadku do US? Nie, to Ty sam musisz o tym pamiętać.
Chcesz znać podstawę prawną? Już podaję. To art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Przeczytaj ten artykuł, bo warto go znać.
W ogóle dobrze jest znać przepisy – zwłaszcza prawa cywilnego i w pewnym zakresie podatkowego.
Niestety: nieznajomość prawa szkodzi.
Masz pytania? Skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem lub doradcą podatkowym.
Idź do oryginalnego materiału