Od lat prezenty na pierwszą komunię są drogie - dzieci otrzymują od bliskich komputery, tablety, telefony czy rowery, które kosztują naprawdę sporo. Niektórzy goście decydują się na wręczenie gotówki. Jednak trzeba pamiętać, iż gdy wartość prezentu przekroczy kwotę wolną od opodatkowania, to trzeba za niego zapłacić podatek. Przy czy wówczas istotną rolę gra to, kto podarował dziecku taki prezent.
REKLAMA
Zobacz wideo Jakie prezenty daje się dziś na komunię? [SONDA]
Trzeba płacić podatek od prezentu na komunię? W tym przypadku to możliwe
Wspomnieliśmy powyżej, iż podatek należy zapłacić, gdy wartość prezentu przekracza kwotę wolną od opodatkowania. Ta z kolei jest zależna od tego, kto podarował dziecku upominek komunijny. Dlatego kwoty wolne od opodatkowania są następujące:
36120 złotych - małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym i macocha, teść,
27090 złotych - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonkowie pasierbów, rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków i innych zstępnych,
5733 złote - pozostali.
Upominki komunijne od najbliższej rodziny (czyli np. od rodziców czy dziadków) to tzw. zerowa grupa podatkowa. W tym przypadku, gdy zostaną spełnione dwa warunki, nie trzeba płacić podatku i to niezależnie od wartości wspomnianego komunijnego podarku.
Upominki komunijne od najbliższych nie są opodatkowane. O ile spełnione są dwa warunki
Wspomnieliśmy powyżej, iż podarunki komunijne od najbliższych członków rodziny (czyli od rodziców bądź dziadków) nie muszą być opodatkowane i to niezależnie od ich wartości. Trzeba tylko wówczas spełnić dwa poniższe warunki:
zgłosić otrzymanie podarunku adekwatnemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego,
w przypadku gotówki mieć dowód przekazania - np. przelewem bankowym lub przekazem pocztowym.