Odroczenie raportowania ewidencji środków trwałych na 2027 r.? Jest projekt rozporządzenia​

2 tygodni temu

Przepisy o raportowaniu ksiąg rachunkowych w formie plików JPK_CIT zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Na te pliki składają się dwie struktury: JPK_KR_PD (księgi rachunkowe) oraz JPK_ST_KR (ewidencja środków trwałych).

Choć na początku przepisy będą dotyczyć wyłącznie największych podatników (o przychodach powyżej 50 mln euro) oraz podatkowe grupy kapitałowe, to docelowo obejmą wszystkich podatników.

W trakcie przygotowywania firm na obowiązek raportowania JPK_CIT okazało się, iż dostosowanie systemów księgowych i finansowych do struktury JPK_ST_KR jest dużym wyzwaniem. W odpowiedzi na te problemy Ministerstwo Finansów postanowiło odroczyć obowiązek raportowania JPK_ST_KR.

Do kiedy planowane jest odroczenie?

Zgodnie z projektem rozporządzenia odraczającego raportowanie JPK_ST_KR1 podatnicy (którzy „w pierwszej turze” mają podlegać obowiązkom raportowania JPK_CIT) mają być zwolnieni ze składania JPK_ST_KR za pierwszy rok podatkowy podlegający raportowaniu.

Oznacza to, iż ci podatnicy pierwsze raportowanie JPK_ST_KR złożą za 2026 r. w 2027 r.

Prace nad rozporządzeniem wciąż trwają, jednak w naszej ocenie jego wejście w życie jest bardzo prawdopodobne.

Co się nie zmieni?

Projektowane rozporządzenie nie ma wpływu na pozostałe kwestie związane z wdrożeniem JPK_CIT, a więc nie zmienia terminu na:

  • raportowanie JPK_KR_PD (pierwsze struktury za 2025 r. będą musiały być złożone w 2026 r. – w terminie złożenia deklaracji CIT-8);
  • uzupełnienie ksiąg rachunkowych o niezbędne dane środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych do ewidencji po 1 stycznia 2025 r. Chodzi zatem o dane dotyczące m.in.:
  • przyjętej metody amortyzacji;
  • stawki amortyzacyjnej przyjętej dla celów podatkowych i rachunkowych;
  • częstotliwości dokonywanych odpisów;
  • dowodu potwierdzającego nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji środka trwałego.

Zmianie nie ulega również termin pierwszego raportowania JPK_KR_PD i JPK_ST_KR dla pozostałych podatników.

Jak i kiedy przygotować się do raportowania?

Choć rozporządzenie odraczające termin pierwszego raportowania JPK_ST_KR jest pozytywną informacją dla wielu podatników, to nie powinno uśpić czujności.

Akt ten nie wpłynie bowiem ani na zakres informacji, jakie powinny być zgromadzone przez podatnika, ani na termin raportowania JPK_KR_PD. Ten drugi schemat, składający się na JPK_CIT, będzie raportowany po raz pierwszy już za 2025 r.

Z tego względu nie warto odkładać na później prac związanych z dostosowaniem procesów księgowych i finansowych do nowych przepisów.

W razie wątpliwości chętnie wesprzemy Państwa w tym procesie – możemy dokonać kompleksowego przeglądu podatkowego, wskazać istniejące nieprawidłowości i pomóc w ich rozwiązaniu, a także przeprowadzić praktyczne szkolenie. Zachęcamy do kontaktu!

Idź do oryginalnego materiału