Podczas zawierania umowy, jej strony zobowiązują się do wykonania konkretnych obowiązków. Zdarza się jednak tak, iż w trakcie realizacji danej umowy, mogą się pojawić okoliczności, które będą miały wpływ na zobowiązanie, którego strony się podjęły. Warto więc zadbać, o umieszczenie w umowie takich postanowień, które ułatwią możliwość odstąpienia od niej. Temat ten szeroko omówiła adw. Anna Nowicka-Osuch z Działu Prawa dla Biznesu w swoim artykule „Jak się zabezpieczyć na wypadek odstąpienia od umowy?”, który ukazał się w „Rzeczpospolitej”.
Autorka na początku porównała trzy rodzaje, które skutkują tym, iż umowa przestaje obowiązywać. Omówiła klasyczne rozwiązanie umowy, zwykle za porozumieniem stron, wypowiedzenie umowy, oraz wspomniane już odstąpienie od umowy. Skupiła się również na wyjaśnieniu różnic między ustawowym, a umownym prawem do odstąpienia od umowy.
Mec. Nowicka-Osuch wytłumaczyła jak powinno wyglądać oświadczenie o odstąpieniu od umowy, jakie są skutki odstąpienia i czym jest odstępne.
A Państwa zdaniem, który sposób zakończenia umowy jest najlepszy – rozwiązanie, wygaśnięcie czy odstąpienie?
Więcej szczegółów w całości artykułu – https://www.kkz.com.pl/wp-content/uploads/2025/07/Jak-sie-zabezpieczyc-na-wypadek-odstapienia-od-umowy.pdf